Jaskier azjatycki Ranunculus asiaticus to jedna z najbardziej spektakularnych i wszechstronnych roślin wiosennych. Ten chłodolubny gatunek znany jest przede wszystkim z niezwykłych odmian uprawnych, przykuwających uwagę ogromnymi pełnymi kwiatami o delikatnych bibułkowatych płatkach. Mogą one osiągać nawet 10 cm średnicy.

W stanie naturalnym, tj. w południowej Europie, południowo-zachodniej Azji i północnej Afryce, jaskier azjatycki jest bulwiastą byliną, rozkwitającą wiosną czerwonymi lub różowymi kwiatami. Pojedyncze kwiaty gatunku wypełnione są wieloma czarnymi pręcikami, do złudzenia przypominając maki (różni je liczba płatków: 5 u jaskra, 4 u maków). U odmian uprawnych kwiaty mogą mieć różne barwy: do typowych dla gatunku różu i czerwieni dochodzą kwiaty białe, żółte, pomarańczowe oraz dwubarwne, np. z kontrastującą obwódką.

Hitem ostatnich lat jest odmiana ‘Success Green’ o kwiatach zielonkawych. Tłem dla kwiatów są ładne pierzastowcinane liście. Rośliny osiągają ok. 45 cm wys. Gatunek rozwija się najlepiej w dość niskiej temperaturze – optymalna dla kwitnienia wynosi około 12-14°C. Gdy nadchodzi lato i zaczyna się robić cieplej, część nadziemna rośliny zamiera, przeczekując upały w postaci niedużych bulw korzeniowych o charakterystycznym kształcie sczepionych u góry „pazurków”.

W naszych warunkach bulwy nie zimują, dlatego trzeba wykopywać je przed zimą i przechowywać w temperaturze 8-10°C, przysypane torfem lub trocinami. W kwietniu można sadzić je w gruncie na głębokość 5-7 cm. Przed sadzeniem dobrze jest namoczyć bulwy przez kilka godzin, ponieważ przyspiesza to ich rozwój. Znacznie częściej kupuje się jednak rośliny pędzone wcześniej pod osłonami (w szklarni lub tunelach). Kwitnące rośliny pojawiają się już pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Jaskry azjatyckie najlepiej sadzić w miejscach zacisznych, ciepłych i słonecznych. Gleba powinna być świeża, ale przepuszczalna, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Jeżeli zależy nam na przechowaniu bulw do następnego roku, powinniśmy usuwać przekwitające kwiaty, a po zakończonym kwitnieniu zaprzestać podlewania. Bulwy wykopuje się wkrótce po zaschnięciu liści.

 

Wszechstronny jaskier azjatycki

Jaskry azjatyckie mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, np. jako rośliny pojemnikowe. Idealnie sprawdzają się posadzone w koszykach lub glinianych donicach – solo lub tworząc malownicze wielobarwne kompozycje m.in. z bratkami, pierwiosnkami, niezapominajkami i roślinami cebulowymi, jak hiacynty, narcyzy i tulipany.

Przypadające na kwiecień kwitnienie czyni z jaskra wspaniały element kompozycji wielkanocnych – zarówno na balkonie i tarasie, jak i w mieszkaniu. Warto jednak pamiętać, żeby rośliny nie spędzały w pomieszczeniu więcej niż kilka dni – temperatura przekraczająca 18°C znacznie przyspiesza przekwitanie i negatywnie odbija się na ich wyglądzie.

Po Wielkanocy przenosimy jaskry na balkon, taras lub sadzimy w ogrodzie obok niezapominajek, bratków lub innych roślin kwietnikowych. W gruncie kwitnienie jest dłuższe i trwa do końca maja lub początku czerwca. Coraz większym powodzeniem cieszą się także jaskry uprawiane na kwiat cięty.