Bulwy dalii można wysadzać do pojemników już na początku kwietnia. Im wcześniej się za to zabierzemy, tym szybciej rośliny zakwitną. Ważne, aby na początku przetrzymywać donice w szklarni lub ogrodzie zimowym, gdzie nie ma mrozu. Przed sadzeniem bulwy należy dokładnie obejrzeć.

Jeżeli są okaleczone, gniją lub są pokryte pleśnią, lepiej je odrzucić. Z drugiej strony nie powinno się też sadzić korzeni suchych, dlatego dobrze jest pomoczyć je 2-3 godziny w kąpieli wodnej o temp. 15ºC. Dzięki temu uśpione oczka zaczną odbijać.

Do sadzenia wykorzystujemy świeżą ziemię dla kwiatów balkonowych o dobrze zbilansowanej zawartości składników pokarmowych. W żadnym wypadku nie stosujemy ziemi z ogrodu! Na początku rośliny nawadniamy z umiarem, tak aby podłoże było tylko lekko wilgotne. Wraz z przyrostem masy zielonej zwiększamy stopniowo ilość wody. 

 

 

W połowie maja pojemniki możemy wystawić na taras. Bezpośrednio do gruntu bulwy wysadza się od końca kwietnia. Pod uprawę wybieramy słoneczne stanowisko z próchnicznym podłożem. Bulwy sadzimy na głębokość do 10 centymetrów. 

Rozmnażanie dalii przez podział 

Duże bulwy można przed sadzeniem podzielić, to najprostszy sposób na pozyskanie nowych roślin. Jednak nie najefektywniejszy, bo umożliwiający uzyskanie jedynie kilku sadzonek, o ile bulwa mateczna jest dostatecznie duża. Trzeba pamiętać, aby na każdej z oddzielonych karp pozostał co najmniej jeden wykształcony pąk.

O wiele wydajniejsze jest pobieranie sadzonek pędowych (sadzonkowanie). W ten sposób z jednej rośliny możemy uzyskać do 10 potomków. Bulwy do sadzonkowania sadzimy już w lutym. Pozyskane w ten sposób dalie wysadzamy do gruntu w ogrodzie mniej więcej w połowie maja.

Rozmnażanie wegetatywne jest pewniejsze niż wysiew nasion. Wiadomo wtedy, że otrzymamy rośliny takie same jak te, których bulwy zostały użyte do rozmnażania. Rośliny uzyskane z nasion mogą nie powtórzyć cech matecznych.