Dłuższe dni, topniejący śnieg i coraz cieplejsze promienie słoneczne zapowiadają nieuchronny koniec zimy. W tym czasie ogród powoli budzi się do życia i nabrzmiewają zniecierpliwione długim wyczekiwaniem na wiosnę pąki roślin drzewiastych. Na przełomie marca i kwietnia uwagę miłośników przyrody przyciągają obsypane wonnymi kwiatami gałązki kaliny bodnantskiej ‘Dawn’.

Kalina bodnantska Viburnum ×bodnantense to mieszaniec uzyskany z krzyżowania kaliny wonnej Viburnum farreri i wielkokwiatowej Viburnum grandiflorum. Wyhodowana w Wielkiej Brytanii odmiana ‘Dawn’ dorasta do 2,5 metra wysokości i osiąga podobną szerokość. Początkowo krzewy są wyprostowane, ale z wiekiem stają się coraz szersze, gałęzie wyginają się łukowato i malowniczo rozkładają.

Bardzo liczne, różowe, rurkowate kwiaty skupione są w główkowatych kwiatostanach. Kwiaty, w pąku ciemnoróżowe, po rozwinięciu mają biało-różową barwę i intensywny przyjemny zapach. W zależności od temperatury pojawiają się od marca do kwietnia. Liście ukazują się po kwitnieniu, są jajowate, brzegiem piłkowane, początkowo brązowawe, później zielone, a jesienią, przed opadaniem – czerwone lub czerwonofioletowe.

Kalina bodnantska najlepiej prezentuje się w zestawieniach z krzewami kwitnącymi w podobnym terminie, ale o innej barwie kwiatów. Ciekawie zatem wyglądają kompozycje zarówno z forsycjami, oczarami lub leszczynowcami, jak i z krzewami o liściach zimozielonych. Odmiana ‘Dawn’, pomimo że jest uprawiana już od ponad stu lat, ciągle cieszy się dużą popularnością w krajach Europy Zachodniej.

W Wielkiej Brytanii została nawet odznaczona wyróżnieniem AGM, przyznawanym przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze roślinom o znacznej wartości pod względem dekoracyjnym i uprawowym. W Polsce jest, niestety, stosunkowo rzadko spotykana i dlatego zasługuje na rozpowszechnienie, zwłaszcza w cieplejszych rejonach kraju.

Krzewy kaliny bodnantskiej należy sadzić w miejscach ciepłych, nasłonecznionych, ewentualnie półcienistych, osłoniętych przed działaniem silnego wiatru, szczególnie zimą. Rośliny dobrze rosną na glebach wilgotnych, zasobnych w składniki pokarmowe. Są odporne na zanieczyszczenia gleby i powietrza, dlatego będą idealną ozdobą miejskich ogrodów.