Więcej o roślinie poniżej:

Żylistek (Deutzia)

kategoria:  krzewy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 3 m

mrozoodporność:  do -25°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona, żółto-zielona, biało-zielona

barwa kwiatów:  biała, różowa

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: czerwiec-lipiec

wysiew: wiosna

rozmnażanie: sadzonki zielne lub zdrewniałe

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, parki

tempo wzrostu:   szybkie

Na świecie jest około 60 gatunków tej atrakcyjnej rośliny. Ojczyzną żylistka są tereny wschodniej Azji. Większość żylistków to średniej wielkości, zrzucające liście krzewy. Od maja do czerwca utrzymują bardzo bujne kwitnienie. Kwiaty mają kształt gwiazdek i, w zależności od odmiany, mają kolor biały lub różowy.     

W zależności od odmiany, żylistki osiągają wysokość od 80 do 400 cm. Wyróżniają się wyprostowanym pokrojem. Popularny żylistek wysmukły zalicza się do grupy krzewów małych i osiąga wysokość niespełna metra. 

Idealne warunki rozwojowe panują na podłożach umiarkowanie żyznych, wilgotnych, ale przepuszczalnych. Krzewy czują się najlepiej w słońcu lub jasnym półcieniu. 

Sadzonki pojemnikowane można sadzić cały rok. Rozmnażnie żylistka odbywa się głównie się przez sadzonki zdrewniałe, natomiast odmiany o delikatnych pędach przez sadzonki wierzchołkowe.  

Warto pamiętać, że żylistki rosną powoli, dlatego zaleca się przycinać je rzadko
i raczej z dużym umiarem. Konieczne cięcie wykonuje się bezpośrednio po kwitnieniu, najgrubsze ze starych pędy skraca się o jedną trzecią. Krzewy są z reguły zimotrwałe.  

Nisko rosnące gatunki i odmiany żylistka nadają się na rabaty bylinowe i krzewiaste, ale są także z powodzeniem uprawiane w ogrodach doniczkowych i skalniakach. Natomiast formy średnio wysokie i wysokie, jak na przykład żylistek mieszany czy szorstki, są chętnie wybierane na nasadzenia żywopłotowe lub uprawiane jako solitery.

Ze względu na duże zróżnicowanie wielkości poszczególnych gatunków, przy zakupie sadzonki zwróćmy uwagę na jej gatunek.