Więcej o roślinie poniżej:

Krzewuszka cudowna (Weigela florida)

kategoria: krzewy

stanowisko:  słońce

wysokość:  0,5-2,5 m

mrozoodporność:  do -25°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, żółta, fioletowa, biało-zielona, żółto-zielona

barwa kwiatów:  biała, różowa, brązowa, fioletowobrązowa

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: maj-czerwiec

wysiew: -

rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe lub zdrewniałe

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, parki, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Łacińska nazwa krzewuszki jest hołdem dla zasłużonego botanika Christiana Ehrenfrieda von Weigela. Krzew ten był pierwotnie znany tylko w Japonii i Chinach. Krzewuszka ma dzwonkowate kwiaty i kwitnie na biało, różowo i rubinowoczerwono. Kwitnienie trwa od maja do czerwca. W sierpniu można się spodziewać kwitnienia wtórnego. 

Jeżeli szukasz sprawdzonych i ekologicznych sposobów na szkodniki, choroby i gnojówki z roślin - podpowiadamy, gdzie możesz je znaleźć:

Krzew rośnie gęsto i szybko, osiągając wysokość od 2 do 4 metrów. Cechą charakterystyczną starszych krzewów są przewieszające się pędy. W zależności od odmiany liście mogą być albo zielone, albo kolorowe. 

Krzewuszka czuje się dobrze w żyznym, przepuszczalnym podłożu i rośnie pomyślnie na stanowiskach słonecznych do półcienistych (jednak im więcej słońca, tym więcej kwiatów). Niektóre odmiany nadają się także do uprawy w cieniu, kwitnienie tak usytuowanych krzewów pozostawia jednak wiele do życzenia.

Krzewy rozmnażamy przez sadzonki zdrewniałe lub półzdrewniałe, pobierane pod koniec lata lub późną jesienią. 

Krzew jest łatwy w pielęgnacji. Zasila się go raz do roku. Cięcie prześwietlające przeprowadzamy co kilka lat. Od czasu do czasu warto wyciąć przy samej ziemi stare pędy. Można je skracać bez obawy o przyszłoroczne kwitnienie, ponieważ krzewuszka zawiązuje pąki kwiatowe tylko na pędach jednorocznych. Krzewy najlepiej sadzić jesienią.    

Krzewuszka prezentuje się najlepiej jako soliter. Jeśli rośliny mają być łączone w grupy, to najlepiej sadzić je w żywopłotach naturalnych. Krzewuszka wabi owady.

W swobodnie rosnących żywopłotach krzewuszkę warto łączyć na przykład z jaśminowcami czy lilakami.