Więcej o roślinie poniżej:

Cyprysik (Chamaecyparis)

kategoria:  drzewa, krzewy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  0,5-40 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  lekko kwaśny, obojętny

preferencje glebowe: żyzna, gliniasta

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona, srebrna, żółta

barwa kwiatów:  żółta, różowa

pokrój: stożkowy, płożący, kulisty, płaczący

okres kwitnienia: kwiecień

wysiew: wiosna

rozmnażanie: sadzonki półzdrewniałe, siew

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  rabaty, żywopłoty, zieleń miejska

tempo wzrostu:   zależy od odmiany

Cyprysiki są na tyle podobne do żywotników, że są z nimi bardzo często mylone. Charakterystyczne dla cyprysika są kuliste szyszki i łukowato opadające pędy wierzchołkowe. Drzewa te są wiecznie zielone, dlatego świetnie nadają się na żywopłoty. Dostępne gatunki i ich odmiany różnią się między sobą kolorem – od niebieskozielonego, przez złocistożółty, po jasnozielony, oraz pokrojem. 

Cyprysik osiąga wysokość powyżej 1 metra, zmienną zależnie od gatunku i odmiany. Najwyższy jest cyprysik Lawsona. W swojej ojczyźnie drzewo dorasta do wysokości 50 metrów. Pod naszą szerokością geograficzną osiąga maksymalnie 30 metrów.

Cyprysik czuje się najlepiej w przepuszczalnym, próchnicznym, żyznym i niezbyt suchym podłożu. Drzewa mogą rosnąć zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych; jasne odmiany potrzebują jednak więcej światła. Idealne jest miejsce osłonięte.

Cyprysiki sadzimy pod koniec września i w październiku. Następny termin przypada na wiosnę; wówczas jednak sadzonki należy obficie podlewać.  

Przycinanie cyprysików jest dopuszczalne tylko w obrębie zielonej części pędów. Rośliny te nie tolerują przycinania do zdrewniałej części pędu. Wiosną cyprysiki zasilamy kompostem, potem cały rok ściółkujemy. Zimą otrząsamy śnieżne czapy.   

Cyprysik jest rośliną bardzo wszechstronną. Może być uprawiany w nasadzeniach żywopłotowych, rabatowych soliterowych, a także na cmentarzach. Odmiany nisko rosnące i karłowe są chętnie uprawiane w skalniakach.

Drzewka należy podlewać także zimą (w bezmroźne dni). Cyprysik bardzo źle znosi przesuszenie podłoża.