W drodze nad staw

Staw i jego otoczenie są szczególną częścią ogrodu. Uroku dodają jej pomosty i podesty, dzięki którym możemy być jeszcze bliżej wody.

Ścieżki i kładki łączące ląd z wodą budowane są na wiele sposobów i z różnych materiałów. Podstawowym i najczęściej wykorzystywanym jest drewno. Deski, belki, kantówki, słupy i pale służą do wykonania wielu części konstrukcji pomostu czy podestu, m.in. podbudowy i nawierzchni.

Dobrze przygotowane elementy z drewna, starannie zaimpregnowane, a potem właściwie użytkowane i chronione, będą doskonale spełniać swe funkcje przez wiele lat. Deski, belki czy kantówki są najczęściej łatwe w obróbce, bez problemu można je dopasowywać i łączyć ze sobą. Duże znaczenie ma także ich ładny, naturalny wygląd.

 

Podest na stawie

Kształt pomostu można dopasować do linii brzegu, powiększając w ten sposób jego powierzchnię. Wiszący nad taflą wody pomost w znacznej części musi być oparty na solidnym fundamencie betonowym. Powierzchnia dolna konstrukcji nie powinna nigdy stykać się z wodą, dlatego należy przewidzieć wahania lustra i usytuować ją nad najwyższym możliwym poziomem wody w stawie.  Bardzo efektownie wyglądają rośliny przylegające do nieregularnej linii krawędzi pomostu. 

 

Samodzielne budowanie pomostu

Jeżeli lubimy majsterkować i nie boimy się trudniejszych przedsięwzięć, spróbujmy własnoręcznie wykonać konstrukcję drewnianego podestu przy brzegu ogrodowego stawu. Aby uniknąć rozrastania się chwastów, oczyszczoną z roślin powierzchnię gruntu przykrywamy folią stawową. Do niej przymocowujemy podbudowę całej konstrukcji.

Belki nośne wykonane z kantówek o przekroju około 3x3 cm należy układać w rozstawie maksimum 60 cm. Do połączenia poszczególnych elementów używamy wkrętów i śrub ze stali nierdzewnej. Górna powierzchnia podestu powinna znajdować się 20-30 cm nad lustrem wody. Jej deski układamy w odstępach 6-10 mm, aby woda deszczowa mogła swobodnie i szybko spływać. Część pomostu wysunięta nad wodę najczęściej wymaga podparcia drewnianymi lub betonowymi palami.

 

 

Najlepsze drewno na podesty

Polecane gatunki rodzime:

• daglezja jest twarda i bardzo trwała, dobrze poddaje się obróbce, wymaga corocznego zabezpieczenia olejem;

modrzew jest łatwy do obróbki ręcznej, bardzo trwały, co roku potrzebuje zabezpieczenia olejem;

• robinia jest bardzo twarda i trwała, lecz często trudno dostępna.
 

Drewno egzotyczne (np. bangkirai) jest bardzo zwarte i trwałe, ale droższe. Deski kompozytowe z odpadów drewna i tworzyw sztucznych są odporne na kaprysy pogody i gnicie.

 

Wspaniały kącik relaksu

Wchodzący głęboko w staw drewniany pomost, otoczony bujnie rozrośniętymi roślinami wodnymi, jest ulubionym miejscem leniuchowania nie tylko domowych zwierzaków. Także właściciele często przesiadują nad wodą, słusznie uważając, że jest to jeden z najprzyjemniejszych zakątków ogrodu.

Siedząc na małej „wyspie”, można oglądać rośliny z zupełnie innej perspektywy, cieszyć się letnim słońcem i moczyć stopy w wodzie. Już przy projektowaniu stawu należy wyznaczyć miejsce dla pomostu, następnie wybrać wytrzymałe deski, które trzeba starannie zabezpieczyć przed wilgocią.