Patio to rodzaj wewnętrznego dziedzińca typowego dla zabudowań mieszkalnych, popularnego przede wszystkim na Półwyspie Iberyjskim, a także w innych krajach basenu Morza Śródziemnego. Pierwotnie domy z patio były świadectwami bogactwa i pozycji społecznej. Były miejscem spotkań dawnych elit, w którym toczyło się życie towarzyskie i gdzie dyskutowano o lokalnych problemach. 

Tradycyjne patio jest przestronne, bogato zdobione i wyposażone. Ma wewnętrzną klatkę schodową, krużganki z licznymi przejściami, studnię, nierzadko również basen i fontannę. Dziś takie zabudowania to perły architektury użytkowej, wciąż inspirujące projektantów i architektów. Współczesne patio jest praktyczniejsze, często ma charakter półotwarty, bo jest to forma najbardziej ekonomiczna.

Szczególnie praktyczny jest kształt podkowy lub narożnika. Wówczas część założenia można osłonić wysoko rosnącymi krzewami lub pergolą. Ważne, aby do ogrodu docierało możliwie dużo słońca, a zatem projekt musi uwzględniać kierunki geograficzne. Jest to korzystne także dla roślin, zwłaszcza południowych, przywykłych do ciepła. Mimo iż zmienił się sposób aranżacji, nie zmieniły się materiały. Do dziś podstawowymi i najchętniej wykorzystywanymi budulcami wykorzystywanymi na patio są kamień i drewno.

Mają one tę właściwość, że są naturalnie ciepłe. Kamień nagrzewa się podczas słonecznej pogody i później oddaje ciepło jeszcze wiele godzin po zachodzie słońca. Prezentowany tu ogród powstał na powierzchni około 100 m². Zamiast murów, jak w klasycznym patio, osłonę stanowi tu bambusowy żywopłot. Charakterystyczne dla tego ogrodu są proste formy i szlachetne materiały. Znalazło się tu miejsce i dla oczka wodnego, i dla bogatej kolekcji roślin. 

 

Czym obsadzić patio?

W miejscach osłoniętych, gdzie słońce nie gości za często, dobrze prezentują się oryginalne gatunki o ozdobnych liściach.

 

Pomysł na wyściółkę

W patio, nawet jeżeli nie całkiem przypomina ono oryginału ze słonecznego Południa, panują specyficzne warunki mikroklimatyczne – jest mniej wiatru, temperatura powietrza jest wyższa od średniej poza patio, podłoże jest bardziej suche. Dlatego inne mogą być też rośliny do nasadzeń. Dobrym i uzasadnionym rozwiązaniem jest obsypanie rabatek żwirową wyściółką, dzięki której podłoże będzie dłużej utrzymywało wilgotność.

 

Bambus na żywopłoty

W miejskim patio, gdzie przestrzeń bywa poważnie ograniczona, bardzo praktyczny bywa wertykalny układ założeń, czyli taki, w którym preferowane są pnącza oraz wysokie, smukłe byliny. Bambus Phyllostachys aureosulcata ‘Aureocaulis’ (na zdjęciu po prawej) ma pięknie wybarwione żółte łodygi i nadaje się na nasadzenie maskujące i żywopłotowe. Odmiana ta może osiągnąć nawet kilka metrów wysokości, niemniej jednak rośnie bardzo powoli. Pędy można przycinać.

 

Rośliny do obsadzenia patio

1. Rodgersia stopowcolistna ‘Rotlaub’ ma czerwonobrązowe liście. Kremowobiałe kwiaty osadzone są na metrowych pędach i kwitną od czerwca do lipca 

2. Paprocie i funkie są stworzone do uprawy w miejscach zacienionych. Odmiany ogrodowe mają różne odcienie zieleni, ponadto funkia kwitnie

3. Miskant chiński ‘Gold bar’ ma metrowe paskowane liście. Jesienią kwitnie na różowo

4. Klon japoński ‘Aconitifolium’ wybarwia się jesienią na ognistoczerwony kolor, dorasta do 3-4 m

5. Krwawnik ‘cerise queen’ kwitnie na czerwono od czerwca do sierpnia, tworząc gęste baldachogrona. Odmiana ta lubi słoneczne stanowiska, dorasta do 30-40 cm. Na rabacie dobrze wygląda w zestawieniu z żółto kwitnącym liliowcem ‘Stella D’oro’. Liliowce są łatwe w pielęgnacji, przekwitłe kwiaty trzeba na bieżąco wycinać