Czy oczko wodne nie wymaga zbyt dużo pracy? A może potrzebne są drogie urządzenia techniczne? Czy wystarczy miejsca na działce? Wielu właścicieli ogrodów kuszonych pomysłem budowy stawu potrafi wynajdywać najróżniejsze argumenty przeciw niemu.

Powszechnie wiadomo, że woda dostarcza niezwykłych przeżyć, a staw często staje się centralnym miejscem ogrodu – czy to jako naturalny biotop, zbiornik do kąpieli, czy też mocno wyróżniające się kształtem oczko wodne. Już przy planowaniu stawu należy ustalić jego przyszłe funkcje. Jeśli np. mają tu pływać ryby, często będzie potrzebna aparatura filtracyjna. Dotyczy to przede wszystkim małych zbiorników, gdyż w dużej objętości wody łatwiej utrzymuje się równowagę biologiczną. 

Staw może istnieć i bez ryb. Wiele dzisiejszych zbiorników o surowych, prostych kształtach, określanych także jako formalne lub architektoniczne, pozbawionych jest w skrajnych przypadkach roślin albo są one wprowadzone bardzo oszczędnie i rozmieszczone według ścisłych reguł. Cenną zaletą zbiorników wodnych jest to, że wyglądają dobrze nawet w skromnych rozmiarach i doskonale pasują do nowoczesnych domów w małych ogrodach.

Instalując sztuczne oświetlenie, uzyskamy dodatkowe wspaniałe efekty. Mogą to być lampy podwodne, pływające lub oświetlające wodotryski. Warto stosować diody LED, które są dosyć tanie w eksploatacji i bezpieczne, gdyż zasila je prąd o niskim napięciu. Jeżeli nasz staw ma stać się biotopem przyjaznym dla zwierząt i roślin, warto pomyśleć o dobrym dostępie do wody. Właściwie umiejscowiony podest czy kładka umożliwią nam przyglądanie się z bliskiej odległości różnym przejawom życia nad- i podwodnego.

Szczególne wrażenia wywołuje woda w ruchu. W kroplach tryskających z kamiennego źrodełka lub rozpryskujących się w kaskadzie załamują się promienie słońca, a łagodne pluskanie nurtu działa uspokajająco. Trudnym przedsięwzięciem jest naturalnie zaaranżowany strumyk. Aby trawnik wzdłuż koryta nie zamienił się w bagno, do budowy ogrodowej rzeczki najlepiej zaangażować fachowca.

 

 

Zdaniem fachowca

Nie należy liczyć na to, że ogrodowy staw lub strumień nie będą potrzebować jakiejkolwiek pielęgnacji. Łatwe w utrzymaniu, i to w określonym czasie, są założenia zawierające dużą ilość wody i dobrze przemyślane nasadzenia.

W tym przypadku należy raz lub dwa razy w roku porządkować kępy roślin, a także usuwać osady i zanieczyszczenia gromadzące się na dnie zbiornika. Gwarancją łatwych i możliwie najrzadszych zabiegów pielęgnacyjnych jest dobry projekt. Pracę ułatwiają różne urządzenia techniczne, jak np. skimmer usuwający zanieczyszczenia z powierzchni wody.

Problemy z czystością i jakością wody związane są najczęściej z nadmiarem substancji odżywczych. Przyczyny są różne. Z powodu błędów budowlanych związki chemiczne łatwiej spływają do zbiornika. Substancje odżywcze mogą zawierać woda i materiały ziemne, jak np. piasek, kamienie i podłoże dla roślin.

Zwiększona zawartość związków chemicznych przyczynia się do nadmiernego rozwoju glonów i zakłócenia równowagi biologicznej. Przywrócenie stanu normalnego umożliwiają rośliny wodne i wydajny system filtracyjny.