Kolacja na tarasie lub spotkanie z przyjaciółmi po upalnym dniu – w efektownie oświetlonym ogrodzie to prawdziwa przyjemność. Umiejętnie rozplanowane oświetlenie ułatwia komunikację po ogrodowych ścieżkach, umożliwia też bezproblemowy wjazd do garażu.  Światło w ogrodzie czy na działce warto zaplanować już na etapie projektowania terenu wokół domu.

Zanim posadzimy rośliny, warto pomyśleć, jakie lampy i gdzie zamontujemy. Najpierw musimy rozstrzygnąć kwestię napięcia, jakim będziemy zasilać oświetlenie. Zaletą instalacji wysokonapięciowej (230 V) jest to, że nie musimy ograniczać liczby i mocy lamp.

Nie można jej jednak używać do podświetlania oczek wodnych. Instalacje niskonapięciowe (12 lub 24 V) mają ograniczony zasięg (ok. 30 metrów), a suma mocy podłączonych lamp nie może przekraczać mocy transformatora. Wszystkie instalacje w ziemi najlepiej układać w rurach PCV.

  

Dzięki oświetleniu, nocą odkryjemy nasz ogród na nowo. W delikatnym świetle, wiele roślin czy nasadzeń nabierze zupełnie nowego, tajemniczego charakteru. (zdj.: Adobe Stock)

 

Aby oświetlenie było energooszczędne, warto oświetlać ogród lampami solarnymi, zasilanymi energią słoneczną lub diodami LED, które pobierają bardzo mało energii
i świecą najdłużej, bo aż około 100000 godzin. Z kolei halogeny świecą 2000-5000 godzin światłem nawet 100 razy silniejszym od żarówki, natomiast świetlówki kompaktowe świecą około 10000 godzin, zużywając 5 razy mniej energii niż żarówka.

Oświetlenie powinno pasować do stylu budynku i ogrodu. W niewielkich zakątkach sprawdzają się reflektorki montowane w murach i podłożu. Do większych ogrodów najlepiej nadają się lampy w dekoracyjnych oprawach – wiszące, przyścienne (kinkiety) oraz tradycyjne latarnie stojące. Równie ważny jak samo źródło światła jest sposób jego rozmieszczenia.

Po pierwsze, nie można przesadzić z ilością lamp, inaczej nad ogrodem powstanie świetlista łuna. Po drugie, zamiast oświetlić całą przestrzeń, lepiej wydzielić światłem poszczególne zakątki. Po trzecie, światło nie może oślepiać, toteż zamiast umieszczać lampy na wysokości wzroku, lepiej ustawić je nad głową lub nisko i skierować w bok lub w dół.

 

Jak idealnie oświetlić ogród

 

Jako oświetlenie tarasu sprawdzi się lampa zamontowana w zadaszeniu lub kinkiety. Krzewy ozdobne i pojedyncze okazy roślin wydobędziemy ze zmroku, podświetlając je reflektorkami zamaskowanymi w otaczającej je zieleni. Pamiętajmy, że najjaśniej musi być przy wejściu i wjeździe na posesję. Cała strefa wejściowa powinna być oświetlona z góry.

Ze względów oszczędnościowych warto zamontować źródła światła z czujnikami ruchu. Podjazd i ścieżki można oświetlić niższymi lampami, na słupakch wkopanych w ziemię lub umieszczonych bezpośrednio w nawierzchni.