Kompozycje - róże cenią doborowe towarzystwo

O wyborze właściwej róży decyduje styl założenia ogrodowego i funkcja, jaką ma za zadanie spełnić, stanowisko, rosnące obok inne rośliny oraz możliwości pielęgnacyjne, jakie można zapewnić. Róże lubią towarzystwo, jest tylko jeden warunek - tworząc rabatę z ich udziałem, to one muszą stanowić główny akcent dekoracyjny. Pamiętajmy, że świetnie prezentują się w mniejszej lub większej grupie, która może być uzupełniona podobnie rosnącymi krzewami liściastymi, barwnymi iglakami czy kępami ozdobnej trawy, co doda lekkości i uroku kompozycji.

Zestawiając poszczególne odmiany róż, pamiętajmy, aby nie kontrastowały za mocno pokrojem, siłą wzrostu, ulistnieniem, barwą i kształtem kwiatów. Ze względu na różne odcienie trudno jest dobrać do siebie np. dwie czerwone odmiany – lepiej postawić na różnorodność kolorów. Róże pnące można rozpinać zarówno na wolno stojących podporach, jaki np. przy ścianach budynków, murów, ale trzeba je uważnie wybrać. Jeżeli ściana silnie się nagrzewa, wskazane jest, aby choć przez część dnia była zacieniona przez rosnące obok krzewy lub drzewa.

Można też wraz z różą posadzić niezbyt intensywnie rosnące pnącze osłaniające nieco ścianę liśćmi (milin, wiciokrzewy). Róże pnące doskonale wyglądają na podporach w klasycznym połączeniu z powojnikami. Róże pienne powinny rosnąć na wyeksponowanych stanowiskach, a ich korona znajdować się na wysokości wzroku. Można z nich tworzyć np. szpalery podsadzanie wysokimi, jednorocznymi roślinami, nie utrudniającymi okrywania tych róż na zimę.

 

Wybór i zestawienie mają znaczenie

Zaleca się, aby róże niższe – okrywowe czy rabatowe sadzić w grupach - co najmniej po 3 krzewy. Można zastosować także większą ilość, która stworzy dużą barwną plamę w ogrodzie czy zastosowana w rzędzie podkreśli komunikację. Pojedynczo sadzi się zwykle gatunki i odmiany silnie rosnące, parkowe oraz pnące, chociaż np. róża pomarszczona zastosowana w grupach w zieleni oddzielającej pasy jezdni czy drogi – dobrze sobie tam radzi i świetnie się prezentuje.

Unika się sadzenia w bezpośredniej bliskości róż gatunków o kontrastowo odmiennych wymaganiach względem stanowiska i podłoża np. roślin wrzosowatych, lub ekspansywnych, silnie rozprzestrzeniających się przez odrosty korzeniowe, silnie się rozrastających. I odwrotnie – obok ekspansywnych, silnie rozprzestrzeniających się róż nie powinny rosnąć rośliny, które zostaną przez nie zagłuszone. Ostrożnie stosuje się w sąsiedztwie róż rośliny okrywowe i cebulowe, istotne by nie utrudniały pielęgnacji i okrywania na zimę.

 

 

Praktyczna strona aranżacji róż

Aby w kompozycji przez cały sezon pojawiały się kwiaty, rosnące obok gatunki powinny mieć inny termin kwitnienia niż róże. Wczesną wiosną mogą kwitnąć rośliny cebulowe, w maju i na początku czerwca – rozkwita wiele krzewów, czerwiec i lipiec to czas kwitnienia róż, wielu bylin i roślin jednorocznych. W drugiej połowie lata i jesienią w otoczeniu róż, zwłaszcza tych, które kwitną tylko raz i nie mają owoców, powinny znaleźć się gatunki kwitnące o tej porze roku, o ozdobnych owocach i przebarwiającym się ulistnieniu.

Dobrym towarzystwem dla róż są rośliny o ozdobnych, barwnych liściach jak funkie, starzec popielny, czyściec wełnisty, irezyny, koleusy, jasnota plamista, żurawka, kolorowe berberysy, tawuły, barwne odmiany pęcherznicy kalinolistnej i perukowca podolskiego, tworząc stosunkowo jednolite tło dla ekspozycji kwiatów róż. To ich barwa stanowi najważniejsze wizualne kryterium przy doborze innych roślin. Kolory można dobierać dopełniająco, np. pomarańczowo - brzoskwiniowe kwiaty róż i złociste kwiaty nawłoci lub kontrastowo - żółte kwiaty róż i fioletowe szałwie lub lawenda.

W klasycznych ogrodach różanych, najczęściej róże zestawia się z niebieskimi, fioletowymi lub białymi kwiatami lawendy, tojadów, szałwii i ostróżek. Często stosownym zabiegiem przy tworzeniu różanek jest zastosowanie niskiej obwódki z przyciętego bukszpanu, co również nadaje klasycznego francuskiego charakteru.

Prace w ogrodzie to niekończąca się opowieść. Możemy nieustannie coś zmieniać, ulepszać, ale pamiętajmy, aby robić to w sposób przemyślany. Upodobania róż do konkretnych stanowisk, kwestia tego jak będą się prezentowały za kilka lat w kompozycji. Te i wiele innych to pytania, które z pewnością bardzo często zadaje sobie każdy miłośnik roślin i ogrodów. Jak zrobić pierwszy krok i zaplanować ogród z różą w roli głównej?

 

Katalog róż 

Katalog Róż polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich to bogato ilustrowane, kompendium wiedzy o tych krzewach. Przedstawia wybór 250 gatunków i odmian róż – najpiękniejszych i dobrze rosnących w naszych warunkach. Każda z nich posiada krótki, praktyczny opis uwzględniający najważniejsze informacje: charakterystykę, wymagania, pielęgnację, sugerowane zastosowanie i gęstość sadzenia. Odrębny rozdział stanowią Kompozycje z przykładami zestawień z innymi roślinami i inspirującymi aranżacjami. Istotnym aspektem przy wyborze pozycji znajdujących się w Katalogu Róż była ich dostępność na rynku. Gatunki oraz odmiany znajdujące się w wydawnictwie dostępne są w sprzedaży w szkółkach ZSzP, a produkowane rośliny są dobrze przystosowane do lokalnych warunków klimatycznych.

Dla kogo? Dla projektantów i miłośników róż, którzy poszukują merytorycznego przewodnika oraz praktycznych porad: www.katalogiroslin.pl