Jeżeli przegapiliśmy jesienny okres sadzenia róż, możemy teraz posadzić odmiany wyhodowane w pojemnikach. Najważniejsze to stanowisko słoneczne i przewiewne. Na przykładzie róży krzaczastej odmiany ’Gartenträume’ przedstawiamy czynności i zasady, których bezwzględnie należy przestrzegać podczas sadzenia.

Jeżeli planujesz róże pnące, wybierz te spośród rekomendowanych przez nas - pięknie pachną i prezentują się w ogrodzie:

1. Sprzęt potrzebny do sadzenia róż znajdzie się w każdym ogrodzie. Najważniejszy jest solidny szpadel. Potrzebne będą także konewka, wiadro z wodą i skórzane rękawice. Często niezbędne są substancje poprawiające jakość ziemi.

2. Kąpiel sprawia, że bryła korzeniowa róży w pełni nasącza się wodą. Doniczka powinna stać w wiadrze do chwili, gdy przestaną się pojawiać bąbelki powietrza. W czasie moczenia krzewu przygotowujemy miejsce sadzenia.

3. Dołek do sadzenia powinien być mniej więcej dwa razy większy od bryły w pojemniku. Róże korzenią się głęboko, dlatego dno dołka warto dodatkowo spulchnić szpadlem. Jest to konieczne, gdy grunt jest mocno zgęszczony.

4. Bryłę korzeniową należy wydobywać z doniczki ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnych młodych korzeni. Rośliny długo trzymane w pojemnikach wytwarzają gęsty splot korzeni. Tę warstwę należy odciąć, aby ułatwić roślinie wrastanie w podłoże. 

 

 

5. Krzew sadzimy na takiej głębokości, aby górna powierzchnia bryły korzeniowej równała się z poziomem gruntu. Uwaga: róże w pojemnikach mają często miejsce szczepienia nad bryłą korzeniową. Krzewy należy sadzić głębiej, aby znalazło się ono ok. 5 cm pod ziemią.

6. Ziemię nad korzeniami należy mocno uklepać. Grobelka utrzymuje wodę wokół krzewu i umożliwia optymalne podlewanie. Z nawożenia można zrezygnować, gdyż różom przez rok wystarczy zasilanie szkółkowe. Gdy ziemia jest nieurodzajna, jej górną warstwę można wzbogacić próchnicą. 

7. Solidne podlewanie zapewnia korzeniom dobry kontakt z podłożem. Poza tym powoduje zamulenie ewentualnych pustych przestrzeni w ziemi. Przy podlewaniu nie należy zraszać liści, gdyż wilgoć umożliwia szybki rozwój chorób grzybowych. 

Ważne miejsce szczepienia

W przypadku róż o nagich korzeniach zgrubiałą podstawę pędów rozpoznamy bez trudu. Różom w pojemnikach trzeba przyjrzeć się dokładniej, gdyż to miejsce jest najczęściej przykryte ziemią. Obydwa rodzaje róż sadzimy tak, aby miejsce szczepienia znalazło się na głębokości równej szerokości 2-3 palców (ok. 5 cm). Położonemu płycej grozi przemarznięcie. Głębsze sadzenie utrudnia rozwój nowych pędów. Tyczka położona nad dołkiem ułatwia określenie właściwej głębokości.

 

Łuk do samodzielnego montażu

Łuk dla pnączy to klasyczny element aranżacji. Aby służył nam długo, należy zapewnić mu solidny fundament.

1. Łuk różany w elementach do montażu kupimy w centrum ogrodniczym lub w Internecie, np. ten polakierowany na zielono model z prętów stalowych. Do łączenia części konstrukcji potrzebne są proste narzędzia, jak na przykład kombinerki, klucz płaski, wkrętak.

2. Poszczególne części łuku połączymy szybko za pomocą wybranych narzędzi.

3. Łuk ustawiamy w wyznaczonym miejscu. Jeżeli nie spełnia on wszystkich wymagań, jest jeszcze czas na zmianę.

4. Trochę więcej pracy wymaga wykonanie fundamentu. Powinien on zapewnić mocne i stabilne umocowanie łuku, także przy silnych porywach wiatru. Może to być plastikowa rurka kanalizacyjna długości 50 cm i średnicy 10-15 cm. 

5. Rury fundamentowe wypełniamy do połowy wysokości kilkucentymetrowej grubości warstwami mieszanki cementowej, ubijając każdą palikiem. Suchą zaprawę polewamy wodą.

6. Pręty łuku umieszczamy w rurkach. Sprawdzamy poziom i pion konstrukcji. Często są potrzebne usztywniające podparcia. Uzupełniamy zaprawę do górnej krawędzi rurek.
Po zastygnięciu betonu sadzimy róże.