Początek historii - pochodzenie piwonii

Historia piwonii rozpoczyna się w Chinach oraz Japonii. Szacuje się, że miało to miejsce w 1000 r. p.n.e. W późniejszym czasie dopiero zagościły w Europie. Zanim zawędrowały do Europy były od wielu wieków uprawiane i podziwiane w krajach macierzystych.

W krajach swojego pochodzenia piwonie symbolizują szczęście, dostatek, powodzenie i pomyślność. Chińczycy cenili te kwiaty także z uwagi na przypisywane im właściwości lecznicze, m.in. w chorobach układu krwionośnego, uspokajające czy też łagodzące bóle miesiączkowe.

Piwonie są często nazywane różami bez kolców - jest w tym nieco prawdy. Dodatkowo ich woń jest słodkawa, intensywna, nieco przypominająca zapach róży w zależności od odmian. Jeżeli także szukacie sprawdzonych odmian róż, sprawdźcie te, rekomendowane przez nas. Pachnące i o wielkich kwiatostanach:

 

Ogromna popularność byliny piwonii

Mianem piwonii określane jest ok. 35 gatunków tego kwiatu. Większą część stanowią byliny, a w pozostałej grupie znajdują się krzewy. Najbardziej popularne są piwonie chińskie, które posiadają bulwiasty korzeń a ich kwiatostan charakteryzuje się niespotykaną dekoracyjnością. Popularność piwonie, które są bylinami, zyskują z uwagi na łatwość podziału i późniejszego rozmnażania.

 

Czym charakteryzują się piwonie drzewiaste?

Stopniowo wzrastającym zainteresowaniem w naszym kraju cieszą się piwonie drzewiaste, które dla wielu ogrodników mylnie charakteryzują się wrażliwością na niskie temperatury. W zależności od odmiany, występują piwonie drzewiaste, które z powodzeniem przetrwają polską zimę.

Swoją atrakcyjność zawdzięczają zróżnicowanym kwiatostanom a dodatkowy czar te rośliny zyskują z uwagi na zdrewniałe pędy. Z pewnością jest to odmiana która zachwyci każdego miłośnika kwiatów.

 

 

Sadzenie piwonii - pora oraz stanowisko

Najkorzystniejszą porą na sadzenie piwonii jest przełom sierpnia i września, ówczesna pogoda stwarza najkorzystniejsze warunki do odpowiedniego zaaklimatyzowania się rośliny. W momencie doboru stanowiska należy zwrócić uwagę na zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na rozrost rośliny, co najwyżej dwie rośliny na 1 m². Miejsce powinno być słoneczne, a w okresie jesiennym i zimowym nie powinno być narażone na nadmierne gromadzenie wody. Gleba powinna mieć pH oscylujące w granicach neutralnego.

Bardzo ważne: do sadzenia piwonii należy użyć sadzonek wysokiej jakości, co nie tylko da gwarancję wzrostu rośliny, ale i ułatwi jej późniejszą pielęgnację oraz uprawę w następnych sezonach. Sadzonki i kłącza piwonii można kupić tutaj, czyli w sklepie internetowym Cebule-Kwiatowe.pl. Sklep oferuje zarówno te popularne jak i mniej znane odmiany piwonii.

 

Jak prawidłowo pielęgnować piwonie?

Kolejną zaletą piwonii są ich niewygórowane wymagania związane z pielęgnacja. Dobór odpowiedniego stanowiska stanowi klucz do obfite kwitnienia. Do przekwitnięcia rośliny, okazy posadzone w suchym miejscu należy regularnie podlewać, szczególnie w okresach pozbawionych deszczu.

W szczególności istotne jest nawożenie rośliny, które wpływa na rozwój kwiatów. Powinno odbywać się co wiosnę, w marcu lub w kwietniu. Dopuszczalne jest także po zakończeniu kwitnienia, na koniec lata. Do tego celu najlepiej wykorzystać oborniki albo kompost. W przypadku ich braku warto poszukać nawozu obfitującego w fosfor i potas, które zapobiegają łamaniu się łodygi pod ciężarem kwiatów. Zalecane jest minimalizowanie azotu. Wskazane jest obłożenie rośliny cienką warstwą kory.

Piwonia, zaraz obok róży, stanowi serce każdego pięknego ogrodu. Przestrzeganie podstawowych zasad, zapewnia bezproblemowy rozwój i kwitnienie kwiatów. Każda z odmian zachwyca swoją wyjątkowością oraz delikatnością, a właściwie umiejscowiona może w jednym miejscu rosnąć nawet przez 20 lat.