Pod koniec wiosny liczne odmiany piwonii, przede wszystkim piwonii chińskiej Paeonia lactiflora, nazywanej także ogrodową, bylinową lub wielkokwiatową, są prawdziwymi gwiazdami na ogrodowych rabatach. Już w XIII wieku w Chinach zachwycano się czterdziestoma najpiękniejszymi odmianami o kwiatach pełnych i kulistych.

Natomiast w Japonii, dokąd roślina szybko trafiła, hodowcy cenili przede wszystkim piękno skromniejszych kwiatów: pojedynczych i półpełnych, dodatkowo ozdobionych na przykład efektownymi pręcikami pyłkowymi.

Dzisiaj możemy swobodnie korzystać z bogactwa form piwonii. Jednak tutaj pojawia się spory problem. Bardzo trudno wybrać odmiany do własnego ogrodu. Są nie tylko piwonie o kwiatach w najróżniejszych formach, ale także rozmaicie ubarwionych: od śnieżnobiałych, przez jasno- i ciemnoróżowe, do jaskrawoczerwonych i bordowych.

Dlatego warto określić dodatkowo zasadnicze cechy, które ułatwią wybór. Na przykład możemy rozpocząć poszukiwania od odmian o pachnących kwiatach lub o szczególnie mocnych i sztywnych pędach. W tych dwóch grupach z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie.

Gęsto wypełnione płatkami kule kwiatowe licznych odmian są piękne same w sobie, ale ich urodę potrafią dodatkowo podkreślić delikatne kwiaty rabatowych sąsiadów. Od dawna znana jest kombinacja piwonii o pełnych różowych kwiatach z fioletowym bodziszkiem Geranium x magnificum, czosnkiem ozdobnym czy przywrotnikiem ostroklapowym Alchemilla mollis.

Upiększającym dodatkiem do piwonii o pełnych lub pojedynczych kwiatach w kolorze białym są ciemnofioletowe odmiany szałwii omszonej Salvia nemorosa, na przykład ‘Caradonna’ albo ‘Tänzerin’, fioletowoniebieska kocimiętka Nepeta, jarzmianka większa Astrantia major o kwiatach purpurowych, a także smukła różowofioletowa naparstnica Digitalis.

Piwonie będą bujnie kwitnąć, jeżeli zapewnimy im możliwie najlepsze warunki. Doskonale czują się na stanowiskach mocno nasłonecznionych z u- rodzajną, przepuszczalną ziemią. Najlepiej przyjmują się rośliny posadzone we wrześniu lub październiku. Piwonie będą długo piękne i zdrowe – mogą rosnąć w jednym miejscu kilkadziesiąt lat – jeżeli co roku w marcu, kwietniu otrzymają porcję nawozu organicznego. Korzenie przesadzanych starszych roślin należy dzielić na części z dwoma, trzema oczkami. 

 

Wspaniała grupa piwonii - Itoh

Piwonie Itoh, nazywane także mieszańcami międzysekcyjnymi (Intersectional), są u nas jeszcze mało popularne. Ich nazwa pochodzi od japońskiego hodowcy Toichi Itoh, który skrzyżował żółtą piwonię drzewiastą z białą piwonią chińską. Są to odmiany bylinowe o kwiatach najczęściej półpełnych w kolorach żółtym, pomarańczowym, ale są także fioletowe, różowe, czerwone i białe, dwubarwne, często w kilku odcieniach. Kwitną dłużej od piwonii chińskiej, nawet przez 4 tygodnie w maju i czerwcu.

Pędy z dużymi (średnica do 25 cm) kwiatami nie potrzebują podparcia, gdyż są sztywne i mocne. W zimie na rabacie zostają tylko krótkie, 5-10-cm, zdrewniałe odcinki pędów. Mieszańcie Itoh są roślinami odpornymi na mróz i mają niewielkie wymagania. Na wiosnę warto je zasilić solidną porcją kompostu lub nawozem organicznym.

 

Odmiany o kwiatach pachnących i mocnych pędach

Intensywnie pachnące

1. ‘Raspberry Sundae’ pachnie malinowo. Aromat intensywnością przypomina róże. Kwitnie od połowy maja. Wysokość: 90 cm.

2. ‘Pecher’ ma zwarty pokrój. Od czerwca rozsiewa mocny, słodki zapach. Wysokość: 1 m.

3. ‘Miss Eckhardt’ od połowy maja czaruje bukietem różanych woni. Wysokość: 90 cm.

4. ‘Königswinter’ w połowie maja rozwija z jasnoróżowych pąków białe kwiaty o różanym zapachu. Wysokość: 90 cm.

5. ‘Monsieur Jules Elie’ od początku maja otwiera duże kwiaty. Wysokość: 1 m.

 

Silne pędy

1. ‘Laura Dessert’ zakwita na początku maja. Bladoróżowe kwiaty stają się ostatecznie białe. Wysokość: 90 cm.

2. ‘Sweet Harmony’ kwitnie obficie od końca kwietnia. Wysokość: 90 cm.

3. ‘Henry Bockstoce’ ma proste, sztywne pędy. Zakwita pod koniec maja. Doskonale nadaje się do wazonu. Wysokość: 80 cm.

4. ‘Do Tell’ ma niepowtarzalne kwiaty o orientalnym uroku. Kwitnie od połowy maja i osiąga wysokość 80-90 cm.

 5. ‘Carina’ pyszni się w maju jaskrawoczerwonymi kwiatami. Wysokość: do 70 cm.