Istnieją byliny ogrodowe, których w ogrodzie z prawdziwego zdarzenia zabraknąć nie powinno. Rośliny te wyróżniają się urodą, łatwością pielęgnacji lub uniwersalnością zastosowań. Zapraszamy do poznania wyselekcjonowanej przez redakcję "Mojego Pięknego Ogrodu" listy idealnych bylin ogrodowych!

 

Przypudrowane kielichy orlika

Bardzo bogatą kolorystyką wyróżnia się orlik. Najpopularniejsze odmiany mają kwiaty w kolorach białym, czerwonym, żółtymniebieskimfioletowym. Nie brak także form dwubarwnych, jak przedstawiona na zdjęciu ‘Crimson Star’. Optymalne warunki do uprawy orlików panują na stanowiskach osłoniętych przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Orlik rozprzestrzenia się samoistnie przez wysiew nasion.


Strzeliste kwiaty ostróżki 

Ostróżka jest dostępna w wielu odmianach różniących się między sobą budowąwybarwieniem kwiatów. Znane są odmiany o kwiatach zarówno prostych, jak i pełnych – niebieskich, fioletowych, jak i białych. Cechą charakterystyczną wszystkich form jest świecznicowaty kwiatostan. Przykłady wielu ogrodowych aranżacji pokazują, że byliny te tworzą bardzo udane połączenie z różami. Po kwitnieniu w lipcu ostróżkę przycinamy na wysokość ok. 10 cm. Dzięki temu rośliny zakwitną jeszcze raz jesienią. Wiosną należy sprawdzać, czy uprawy nie są atakowane przez ślimaki. Wymagają stanowisk przewiewnychsłonecznych.


Mak, czyli kwiaty lekkie jak piórko

Któż nie zna maków, roślin kojarzonych nierozerwalnie z aksamitnymi czerwonymi kwiatami? Maki czują się znakomicie na glebach suchych. Dzięki intensywnemu wybarwieniu kwiaty wybijają się podczas majowego kwitnienia na pierwszy plan każdego nasadzenia. W dużych aranżacjach maki warto łączyć z niskimi bylinami, takimi jak bodziszek, te bowiem przesłaniają więdnące w lipcu liście maków.


Cień w kolorze blue - dyskretny dzwonek 

Dzwonek kwitnie bardzo efektownie, a przy tym jest mało wymagający. Dobrą opinię zyskał m.in. dzięki temu, że przyjmuje się także w miejscach zacienionych. Dlatego też bywa często polecany do uprawy w najmniej atrakcyjnych częściach ogrodu czy posesji. Na stanowiskach półcienistych dzwonek może być łączony z takimi roślinami, jak funkia, paproć i parzydło. Bylina kwitnie od czerwca do sierpnia. Zasadniczy wpływ na jakość kwitnienia ma nawodnienie podłoża – im wilgotniejsze, tym dłużej kwiaty utrzymują świeży wygląd.


Niebieskie kobierce bodziszek

Bodziszek, zależnie od wybranej odmiany, może pełnić rolę albo łatwej w utrzymaniu rośliny okrywowej, albo rośliny towarzyszącej, np. dla róż. Zwykle bodziszek zaczyna kwitnąć w mają i utrzymuje kwitnienie do lipca. Bylina rozmnaża się samodzielnie poprzez samosiew, tworząc z czasem coraz gęstsze kobierce kwiatów. Optymalne warunki świetlne do uprawy bodziszka panują w świetlistym cieniu koron drzewkrzewów. To zresztą jedno z tych stanowisk, na którym bodziszek prezentuje się najciekawiej. Byliny mogą być też uprawiane na obrzeżeniach rabat.

Różnokolorowe Bodziszki Geranium (zdj.: Fotolia.com)


Żywe płomienie płomyka na rabacie

Płomyk to jedna z tych niebanalnych roślin ozdobnych, które niezależnie od sposobu aranżacji zawsze prezentują się ciekawieoryginalnie. Płomyk wyróżnia się bogatą kolorystyką i najlepiej czuje się na stanowiskach eksponowanych w pełnym słońcu. Aby wzmocnić odporność roślin na mączniaka, wiosną należy je obficie zasilić kompostem. Im żyźniejsza gleba, tym bujniejsze kwitnienie.


Rudbekie gwarantujące aranżacje pełne słońca

Gdy późnym latem zaczynają kwitnąć rudbekie, ogród zalewa fala słonecznego światła. Wszystko dzięki pięknemu żółtemu wybarwieniu kwiatów. Wysokie odmiany dorastają aż do 2 m, są jednak bardziej narażone na obłamywanie niż odmiany niskie. Aby temu zapobiec, byliny powinno się palikować lub po prostu uprawiać wzdłuż ogrodzenia. Rudbekia lubi słoneczne stanowiska w umiarkowanie wilgotnym podłożu.


Kosaćce do wyboru, do koloru

Ogrodnictwa i szkółki uprawy roślin co roku oferują nam kilka nowych odmian kosaćca. Obecnie kwiaty są dostępne w niemal każdym kolorze tęczy, wliczając w to odcienie o różnym nasyceniu i jasności. To oczywiście zwiększa jeszcze bardziej zakres możliwości aranżacyjnych. Można np. tworzyć nasadzenia z kosaćców różnych odmian, grając kolorami. Stanowisko pod uprawę kosaćców musi być ciepłe i słoneczne, a gleba nie powinna być zbyt lekka i uboga.


Co z oczu, to z serca? Serduszka! 

Popularność serduszki okazałej nie słabnie już od wielu lat. Duży w tym udział nietypowego kształtu kwiatów. Mimo iż bylina sprawia wrażenie filigranowej, uchodzi za wytrzymałą, najlepiej czuje się w miejscach nieco zacienionych. Serduszka utrzymuje kwitnienie od kwietnia do czerwca. Żadne niebieskozielone liście giną już latem, dlatego aby na rabatach nie powstawały luki, serduszkę warto łączyć z takimi roślinami towarzyszącymi, jak orlik, paproćpiwonia.


Nowe kwiaty liliowca dzień po dniu

Pojedyncze kwiaty liliowca nie utrzymują się długo, niemiej jednak kwitnienie jest długie, gdyż rośliny stale wydają nowe pąki. Liliowiec jest byliną wytrzymałą, najlepiej czuje się w pełnym słońcuumiarkowanie wilgotnym podłożu. Gdy rośliny wyrosną ponad miarę, należy je podzielić. Dzięki temu zyskujemy nie tylko miejsce na rabacie, ale i nowe rośliny, które możemy wysadzić w innej części ogrodu. Liliowce nadają się do uprawy soliterowej, jak i mieszanej, np. z ostróżkami, przywrotnikamitrawami.