Aranżacje rabatowe także zależą od zmieniającej się  mody na rośliny. Nagle pojawiają się pięknie kwitnące byliny, których nie powinno zabraknąć w naszym ogrodzie. Natomiast inne gatunki odchodzą w zapomnienie. Niektóre, wyjątkowo odporne na krótkotrwałe trendy, rosną w naszych ogrodach przez wiele lat.

Taką byliną jest bodziszek Geranium. Jego gatunki i odmiany znajdziemy dzisiaj w romantycznych ogrodach w stylu rustykalnym, w surowych, prostych ogrodach formalnych, a także w pojemnikach zdobiących balkony i tarasy. Walory bodziszków zostały docenione około 30 lat temu. Najpierw na rabatach pojawił się bodziszek korzeniasty Geranium macrorrhizum.

Mało wymagająca, kępiasta odmiana ‘Spessart’ rośnie szybko i do tego jest zimozielona, ale ma raczej skromne białe kwiaty. Doskonale nadaje się do zadarniania większych powierzchni pod drzewami. Jednak w roli partnera róż i ostróżek lepiej sprawdza się bodziszek wspaniały Geranium x magnificum o dużych niebieskofioletowych kwiatach. Szczególnie godne polecenia są jego nowe odmiany, m.in. ‘Rosemoor’, pochodząca z niemieckiej hodowli.

Wiele odmian różnych gatunków bodziszka, które pojawiły się w ostatnich dziesięcioleciach, zawdzięczamy jednak ogrodnictwom angielskim i holenderskim. Doliczono się już około 500 gatunków i odmian tej byliny. W zależności od gatunku bodziszki mają różne wymagania stanowiskowe, ale najczęściej są roślinami zdrowymi i żywotnymi, a także łatwymi do pielęgnacji.

 

Cięcie bodziszków po kwitnieniu

 Bodziszki nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać o usuwaniu więdnących i zasychających kwiatostanów. Dzięki temu rośliny są ładniejsze i nie rozsiewają dojrzałych nasion. Mocno rosnące gatunki można przycinać nawet bardzo krótko, kilka centymetrów nad ziemią.

Rośliny na większej powierzchni najłatwiej ścina się nożycami do żywopłotu. Po zasileniu nawozem niektóre gatunki, np. bodziszek łąkowy i leśny, zakwitną drugi raz na nowych pędach. Cięcie późną jesienią jest niewskazane przede wszystkim w przypadku gatunków zimozielonych.

 

Znajdziemy wśród nich odmiany wielkokwiatowe, osiągające wysokość do 60 cm, jak np. ‘Brookside’, która pochodzi od europejskiego bodziszka łąkowego Geranium pratense. Lubią one rabaty nasłonecznione z ziemią urodzajną, ale niezbyt suchą. Przeciwieństwem okazałych bodziszków są drobnokwiatowe formy bodziszka krwistego Geranium sanguineum. Te odmiany mają wysokość około 30 cm i doskonale znoszą nawet dosyć długie okresy suszy.

We współczesnych aranżacjach rabatowych coraz mocniej swą obecność zaznaczają rośliny o dekoracyjnych liściach. Atrakcyjne okazy z tej grupy znajdziemy i wśród bodziszków. Bodziszek Renarda Geranium renardii ma okrągłe, klapowane, miękkie i lekko pomarszczone liście. Bodziszek łąkowy ‘Black Beauty’ czaruje natomiast liśćmi z purpurowym nalotem.