Więcej o roślinie poniżej:

Bodziszek korzeniasty Geranium macrorrhizum
kategoria: byliny
stanowisko:   słońce, półcień, cień
wysokość:  30-40 cm
mrozoodporność:  do -30°C
odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny, lekko zasadowy
preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna; wybitnie tolerancyjny
podlewanie:  średnio
barwa liści/igieł: zielona
barwa kwiatów:  różowa, biała, fioletowa
pokrój: wzniesiony, kępiasty
okres kwitnienia: maj-czerwiec
wysiew: wiosna
rozmnażanie: podział kęp, sadzonki pędowe, siew
trwałość liści:  półzimozielone
zastosowanie:  rabaty, roślina okrywowa, skalniaki
tempo wzrostu:   szybkie

Bodziszek korzeniasty ma dekoracyjne liście, które są zielone także zimą. Dostępne są różne odmiany, m.in. o kwiatach różowych i biało-różowych (na zdjęciu odmiana ‘Spessart’). Bodziszek kwitnie od maja do lipca. Owocostany rozwijające się z kwiatów przypominają dziób bociana. Jesienią rośliny przyjmują efektowne czerwono-żółte wybarwienie.

Bodziszek osiąga wysokość 30 cm. Płożące się kłącza w krótkim czasie tworzą gęsty kobierzec.

Bodziszek korzeniasty rośnie dobrze w miejscach słonecznych, półcienistych i cienistych. Dobrze adaptuje się zarówno w podłożu suchym, jak i lekko wilgotnym, niemniej jednak najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, pod koroną drzew lub krzewów.

Bylinę można rozmnożyć wiosną lub po kwitnieniu przez podział bryły korzeniowej. Sadzonki powinny mieć wielkość pięści. Drugi, alternatywny sposób polega na rozmnażaniu z kawałków korzenia. W tym celu korzenie odsłaniamy, odcinamy ich małą część i sadzimy na docelowym stanowisku.

Bodziszek korzeniasty jest byliną wytrzymałą, nie wymaga pielęgnacji. Z reguły wystarczy go wiosną przyciąć tuż nad ziemią.

Bodziszek korzeniasty może być uprawiany zarówno w małych grupach, jak i w dużych nasadzeniach kobiercowych. Z uwagi na wczesną wegetację, a później długo utrzymujące się ładne liście, bardzo dobrze sprawdza się w nasadzeniach obwódkowych zamykających rabaty. Dobrze wypada w połączeniu np. z przywrotnikiem.

Bodziszek korzeniasty ma dość mocny zapach. Niektórzy uważają, że skutecznie odstrasza psy i koty.