Więcej o roślinie poniżej:

Bodziszek (Geranium)

kategoria:  byliny

stanowisko:   słońce, półcień, cień

wysokość:  10 – 70 cm

mrozoodporność:  do -25°C

odczyn gleby: lekko kwaśny, obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: toleruje każdą oprócz ciężkiej, nieprzepuszczalnej

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  niebieska, biała, fioletowa, różowa,

pokrój: kępiasty

okres kwitnienia: maj-wrzesień

wysiew: wiosna

rozmnażanie: podział

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, roślina zadarniająca, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Bodziszek jest bardzo popularną rośliną okrywową do miejsc cienistych i półcienistych. Najokazalej prezentuje się w nasadzeniach grupowych w połączeniu z innymi bylinami do cienia, np. naparstnicami, dzwonkami oraz funkiami.

Bodziszek leśny osiąga wysokość od 40 do 60 cm. Jego fioletowoczerwone kwiaty z białym oczkiem otwierają się od czerwca do lipca. W tym samym czasie kwitnie też fioletowoniebieski bodziszek armeński (wysokość od 60 do 90 cm). Od maja do sierpnia kwitnie Geranium nodosum. Gatunek ten osiąga wysokość od 30 do 50 cm, wydaje kwiaty koloru różowego do fioletowego i szybko rozprzestrzenia się z nasion.

Bodziszek Endressa wydaje kwiaty jasnofioletowe z ładnym ciemnym unerwieniem, kwitnie od maja do sierpnia i dorasta do 40 cm wysokości. Bodziszek żałobny osiąga wysokość od 60 do 80 cm, wyróżnia się atrakcyjnym ulistnieniem z purpurowymi kropkami. Od maja do lipca wydaje delikatne kwiaty koloru białego, fioletowego, różowego lub niebieskofioletowego.

Spośród najpopularniejszych gatunków należy wyróżnić jeszcze bodziszka korzeniastego, znanego z pięknego, pomarańczowoczerwonego jesiennego wybarwienia. Gatunek ten osiąga wysokość 30 cm, kwitnie od maja do czerwca na kolor biały do purpurowego.

Wymienione gatunki nadają się głównie do uprawy na stanowiskach cienistych. Bodziszek leśny i arameński preferują podłoża wilgotne, próchniczne i żyzne. Bodziszek Enderssa, żałobny i korzeniasty mogą rosnąć także w glebach nieco suchszych. Ostatni adaptuje się także w podłożu ubogim w pokarm.

Wysokie gatunki należy po kwitnieniu przycinać, dzięki temu utrzymują one ładny pokrój i zdrowo się rozwijają, często też ponawiają kwitnienie. Wszystkie bodziszki można łatwo rozmnożyć wiosną przez podział.