Więcej o roślinie poniżej:

Bodziszek (Geranium)

kategoria:  byliny

stanowisko:   słońce, półcień, cień

wysokość:  10 – 70 cm

mrozoodporność:  do -25°C

odczyn gleby: lekko kwaśny, obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: toleruje każdą oprócz ciężkiej, nieprzepuszczalnej

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  niebieska, biała, fioletowa, różowa,

pokrój: kępiasty

okres kwitnienia: maj-wrzesień

wysiew: wiosna

rozmnażanie: podział

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, roślina zadarniajaca, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Bodziszek wyróżnia się bardzo charakterystycznymi podłużnymi, spiczasto zakończonymi nasiennikami. Bylina ta występuje na całym świecie w liczbie kilkuset gatunków, te z kolei są dostępne w różnych odmianach. Tak wielkie zróżnicowanie sprawia, że niemal na każde stanowisko ogrodowe można znaleźć pasującą roślinę.

Bardzo popularne są m.in. bodziszki łąkowy, korzeniasty, wspaniały oraz czerwony. Byliny znajdują bardzo wiele zastosowań; można je wykorzystywać do romantycznych nasadzeń rabatowych, na rośliny towarzyszące dla róż, na obwiednie dużych nasadzeń z roślin drzewiastych, a także do sadzenia pod ich koronami.

Bylina jest dostępna we wszystkich wielkościach. Do karłów zalicza się 10-centymetrowy bodziszek dalmacki, sprawdzający się najlepiej w ogrodach skalnych, do olbrzymów zaś geranium psilostemon o wysokości dochodzącej do 90 cm. Wspólną cechą wszystkich form są palczaste liście, które jesienią często przyjmują atrakcyjne czerwonawe wybarwienie. Zależnie od gatunku, kwiaty zawiązują się od maja do września, kwitnąc na biało, różowo, fioletowo lub niebiesko.

Większość gatunków czuje się najlepiej na stanowiskach słonecznych do półcienistych, w próchnicznym, przepuszczalnym i umiarkowanie wilgotnym podłożu. Jedne odmiany, jak ‘spes-sart’ (bodziszek korzeniasty), znoszą kompletne zacienienie; inne, np. Należące do bodziszka łąkowego, preferują pełne nasłonecznienie.

Wysokie odmiany winno się po kwitnieniu przycinać, aby rosły gęsto i kompaktowo. Często po takim cięciu jeszcze raz zakwitają. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby w okresie długiej suszy bodziszek łąkowy był regularnie nawadniany.