Więcej o roślinie poniżej:

Przywrotnik (Alchemilla)

kategoria:  byliny

stanowisko:   półcień, słońce

wysokość:  20-50 cm

mrozoodporność:  do -30°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, piaszczysto-gliniasta; tolerancyjny

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  żółta, zielonkawa

pokrój: kępiasty

okres kwitnienia: czerwiec-październik

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew, podział kęp

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, roślina zadarniająca, lecznicza, balkony, kwiaty cięte, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Przywrotnik to popularna roślina ozdobna wyróżniająca się bardzo eleganckimi liśćmi i filigranowymi, pachnącymi kwiatami. Świetnie nadaje się na roślinę towarzyszącą dla róż i bylin z grupy okazałych, jak piwonia, ostróżka i płomyk. W półcieniu i cieniu jest sprawdzonym kompanem paproci, traw, tojada i dzwonka szerokolistnego.

Rabatowa obwiednia z przywrotnika wypada bardzo elegancko, dobrze maskując przejście między rabatą a ścieżką lub trawnikiem. Byliny są niezastąpione także w nasadzeniach okrywowych, w obrębie których skutecznie hamują rozwój chwastów. Poza tym żółtozielone pędy kwiatowe są atrakcyjnym przybraniem wazonowych bukietów.

Przywrotnik ostroklapowy osiąga wysokość od 30 do 60 cm. Swą nazwę gatunkową zawdzięcza charakterystycznie ukształtowanym szarozielonym liściom, na których utrzymują się rosa i krople deszczu, co wygląda bardzo efektownie. Jedynie u przywrotnika alpejskiego są one palczaste i mocno wybrzuszone.

Srebrzyście wybarwiona, pokryta meszkiem dolna część liścia przywrotnika alpejskiego wyraźnie kontrasuje z częścią wierzchnią, która jest matowozielona. Ten gatunek osiąga wysokość około 15 cm. Kwiaty przywrotnika ostroklapowego ukazują się od czerwca do lipca, u przywrotnika alpejskiego utrzymują się od czerwca do września.

Tak długo jak podłoże jest niewyjałowione, przywrotnik (wszystkie gatunki) może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych (a przywrotnik ostroklapowy nawet w cienistych).

Nawadnianie jest wymagane tylko na suchych stanowiskach. Przycięcie pędów kwiatowych zaraz po kwitnieniu doprowadza do drugiego kwitnienia we wrześniu. Najprostszym sposobem rozmnażania przywrotnika jest podział