W Polsce naturalnie rośnie około 15 gatunków zaliczanych do rodzaju Geranium. Odmiany ogrodowe bodziszków cenione są za dekoracyjne ulistnienie i obfite kwitnienie. Są to w przeważającej większości byliny, które dosyć szybko zarastają przeznaczone im zagony czy rabaty.

Wiele z dostępnych odmian doskonale nadaje się nie tylko do uprawy w ogrodach przydomowych, ale również na miejskich kwietnikach, w zieleni osiedlowej, a także jako runo w widnych parkach miejskich. Jednym z ciekawszych gatunków wykorzystywanych jako roślina okrywowa i zadarniająca jest bodziszek kantabryjski ’Cambridge’, gatunek uzyskany ze skrzyżowania bodziszka dalmackiego Geranium dalmaticum z bodziszkiem korzeniastym Geranium macrorhizum.

Bodziszek kantabryjski ‘Cambridge’ to niska bylina o szeroko kępiastym pokroju, dorastająca do 30 cm i tworząca zwarte okrywy z jasnozielonych liści. Rośliny rozrastają się na boki za pomocą krótkich podziemnych rozłogów. Blaszki liściowe, okrągłe w zarysie i głęboko powcinane, z 5-7 klapami, osadzone są na długich owłosionych ogonkach liściowych wyrastających z rozet położonych tuż przy ziemi. Liście z wierzchu pokryte są delikatnym kutnerem, od spodu matowe, aromatyczne. Jesienią pięknie przebarwiają się na ciepłe kolory czerwieni, pomarańczowo i purpurowo.

Od czerwca do lipca spomiędzy liści wyrastają gęsto owłosione pędy kwiatostanowe, rozgałęziające się na wysokości liści i wynoszące ponad nie od kilku do kilkunastu pąków kwiatowych. Z nich rozwijają się różowe kwiaty zbudowane z 5 stosunkowo dużych, okrągłych i zachodzących na siebie brzegami płatków, pięciu pręcików i długiego słupka. W trakcie kwitnienia bodziszki wabią motyle i inne owady zapylające. Po przekwitnięciu płatki korony opadają, ale pozostają ozdobne zrośnięte ze sobą na kształt żebrowanej beczułki działki kielicha, osłaniające część kwiatu, w której zawiązują się nasiona.   

 

Jak uprawiać i gdzie sadzić?

Bodziszek kantabryjski ‘Cambridge’ jest byliną łatwą w uprawie, niewymagającą, zdrową, odporną na mróz i krótkotrwałe okresy suszy. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, na glebach przeciętnych, wilgotnych, ale przepuszczalnych.

Roślina najpiękniej prezentuje się w grupach, wówczas sadzi się od 3 do 7 sztuk na 1 m². Nadaje się do zadarniania gleby pod świetlistymi koronami drzew, sadzenia wzdłuż ścieżek i alejek spacerowych, tworzenia kwiatowych dywanów i rabat zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej czy osiedlowej.