Hodowla guzikowca

P: Jakich warunków hodowlanych wymaga guzikowiec? Gdzie najlepiej posadzić tę roślinę?

O: Guzikowiec Cephalanthus to krzew dorastający do 2,5 m wysokości. Rośnie dość szybko. Wymaga półcienistych lub słonecznych stanowisk o podłożu żyznym, ale dość wilgotnym, o odczynie kwaśnym do obojętnego. Lubi miejsca położone nad brzegami oczek wodnych. Kwitnie na biało w lipcu i sierpniu, zapylany jest przez pszczoły. Nie wymaga osłon zimowych. 

 


Pielęgnacja piwonii drzewiastej

P: Jak opiekować się piwonią drzewiastą? Poproszę przede wszystkim o informacje jak ją nawozić i gdzie najlepiej ją posadzić.

O: Piwonia drzewiasta dorasta do wysokości i szerokości 1-1,5m, więc wymaga dość dużo miejsca. Sadząc piwonię drzewiastą, należy się zastanowić nad wyborem stanowiska, gdyż nie lubi przesadzania. Lubi miejsca w pełnym słońcu lub lekkim półcieniu, osłonięte od wiatrów, na glebach lekko kwaśnych. Piwonia wymaga systematycznego nawożenia. Cięcie powinno zachodzić tylko w ostateczności.

 

 


Mandevilla w ogrodzie 

P: Kupiłam mandevillę, ale nie wiem, jak się nią opiekować. Słyszałam, że pielęgnacja zależy od obfitości kwitnienia, to prawda?

O: Mandevilla syn. Dipladenia jest pnączem pochodzącym z tropikalnych lasów Środkowej i Południowej Ameryki. Wymaga stanowiska półcienistego. Na przełomie stycznia i lutego pnącze powinno przejść krótki okres spoczynku w temperaturze około 12-15˚C i oszczędnym podlewaniu.

W pozostałym okresie, w zależności od obfitości kwitnienia i ilości pędów, podlewanie powinno być dość obfite, ale bez zalewania podłoża. Od kwietnia do sierpnia nawozimy roślinę raz w tygodniu nawozem dla roślin kwitnących. Po kwitnieniu można skrócić zbyt długie pędy.

 


Opieka nad hortensją pnącą 

P: Jak pielęgnować hortensję pnącą? W jaki sposób efektywnie pomóc jej się "wspinać"?

O: Hortensja pnąca Hydrangea petioralis rośnie powoli, ale docelowo jest bardzo dużym pnączem (25 m). Wymaga mocnej podpory w postaci szorstkiej powierzchni (np. ściana lub wysokie pnie drzew).

Roślina wspina się za pomocą czepnych korzonków przybyszowych wyrastających na pędach, podobnie jak u bluszczu. W początkowym okresie warto jej pomóc przy wspinaniu się, przyczepiając pędy do podpory. Pędy kwitnące nie mają korzonków i odstają od podpory. Można ją zastosować jako okrywę pod koronami drzew i krzewów.

Hortensja pnąca wymaga stanowiska półcienistego z próchnicznym, lekko wilgotnym podłożem o pH 5-5,5. Do nawożenia stosuje się nawozy wieloskładnikowe, lub nawozy specjalne dla hortensji.