Coraz bardziej niepokoi nas los małych pożytecznych stworzeń, których przyszłość w naszym otoczeniu jest bardzo niepewna. Dlatego warto im pomagać, co wcale nie jest trudne i kosztowne. Wystarczą proste zabiegi aranżacyjne, aby urządzić ptakom i owadom przyjemne miejsce do osiedlenia się na dłużej czy nawet na stałe. Z pewnością na tym bliskim sąsiedztwie skorzystamy także i my.

Na tarasie lantana w pojemniku kwitnie przez wiele tygodni i z wielką mocą przywabia owady zbierające nektar. Pachnące fioletowe kwiatostany heliotropu także mają licznych odwiedzających. Jeżeli lubimy pelargonie, sprawimy dużo radości pszczołom, sadząc na wiosnę w skrzynkach balkonowych od- miany o pojedynczych kwiatach. Na kolorowej rabacie owady często odwiedzają szeroko otwarte kwiaty margerytki, onętka, dalii i bodziszka, a rozchodnik wabi je aż do późnej jesieni.

Przyjemny zapach płomyka i smagliczki kusi wiele różnych gatunków małych lotników. Pszczoły i trzmiele z radością odnajdują słodki nektar we wnętrzu kwiatów lwiej paszczy, naparstnicy, szałwii czy kocimiętki. Ćmy chętnie korzystają ze stołówki otwieranej wieczorem przez mocno pachnącego wiesiołka. Zapylone kwiaty wytwarzają nasiona. Nie ścinajmy owocostanów, lecz pozostawmy je dla ptaków.

W koronach drzew owocowych swoje wiosenne trele wyśpiewują zięby i szpaki, w budkach lęgowych dorasta kolejne pokolenie wróbli i sikor. Z gałęzi zwieszają się doniczki wypełnione słomą. Są one domem dla skorków zjadających mszyce żerujące na liściach. W części ogrodu z mało urodzajną piaszczystą glebą możemy założyć łąkę kwiatową. Będzie to idealne środowisko życia nie tylko dla owadów zbierających pyłek i nektar, ale także dla wielu chrząszczy, pasikoników i świerszczy.  Bezpieczną życiową przestrzeń zapewnia wielu zwierzętom ściana domu okryta zawsze zielonym bluszczem.

Ogrodowy staw obsadzony roślinami bagiennymi i wodnymi jest wyjątkowym miejscem dla zwierząt. Tutaj żyją różne pokolenia ważek, w płytkiej strefie przybrzeżnej kąpią się i gaszą pragnienie ptaki, wodę piją też owady. 

Bujnie kwitnący żywopłot jest bogato zaopatrzoną jadłodajnią dla owadów, a ptaki znajdują tu doskonałe kryjówki, miejsca do gniazdowania i pokarm jesienią. Bez czarny, dereń, trzmielina, świdośliwa i laurowiśnia nie tylko ładnie kwitną, ale i rodzą owoce, które są przysmakiem wielu zwierząt.

 

 

Naturalna łąka kwiatowa

Kolorową łąkę można wyczarować nawet na niedużej powierzchni; wystarczy rozsiać na niej mieszankę nasion różnych roślin kwiatowych. Nasze rodzime dzikie kwiaty, a także liczne odmiany ogrodowe, przywabiają swymi kolorami wiele owadów zbierających nektar i pyłek.

Rośliny łąki kwiatowej najlepiej rozwijają się w ziemi nieurodzajnej, niemal zupełnie pozbawionej substancji odżywczych. Wysiewamy je w kwietniu na oczyszczonym z chwastów drobnoziarnistym podłożu, pozbawionym większych grudek. Nasiona lekko przyklepujemy i ostrożnie podlewamy.

W następnych tygodniach obsiana powierzchnia nie powinna wysychać. Pierwszy raz łąkę kosimy pod koniec września, potem, w następnym roku, kolejno na wiosnę i znów we wrześniu. Już można kupić mieszanki nasion przeznaczone specjalnie dla pszczół, motyli, nietoperzy i ptaków.