Krzewy agrestu (np. odmiany ʹBiały Triumfʹ) rodzą owoce początkowo jasnozielone, a następnie żółte. Podobny kolor mają maliny odmian żółtoowocowych. Dominującą barwą wyróżniają się porzeczki czerwone, a towarzyszą im ciemnofioletowe, a niekiedy prawie czarne owoce borówki amerykańskiej.Wystarczy więc posadzić tylko kilka podstawowych gatunków, aby cieszyć się ich owocami przez wiele miesięcy.

Aby optymalnie wykorzystać powierzchnię ogrodu, warto uprawiać krzewy jagodowe w formie piennej. Najczęściej spotyka się pienne formy agrestu. Do ogrodów przydomowych polecane są ʹInvictaʹ o zielonych owocach lub ʹKamieniarʹ o owocach jasnoczerwonych. Obie odmiany są dość tolerancyjne na choroby grzybowe, w tym amerykańskiego mączniaka agrestu.

Kolejnymi gatunkami krzewów, które równie często bywają szczepione na długiej podkładce, są porzeczki czerwone. Do upraw amatorskich nadaje się większość odmian, w tym ʹJonkheer van Tetsʹ, ʹRosettaʹ i ʹRovadaʹ. Trzeba pamiętać przy tym, że formy pienne z reguły słabiej rosną (więc dają mniej owoców), ale za to doskonale czują się w donicach i większych pojemnikach.

Pienne formy wymagają palikowania, gdyż pień jest zbyt słaby, aby samodzielnie utrzymać krzew w pionie. Trzeba również uważać na cienki pień przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Mimo tych niedogodności krzewom szczepionym na wysokim pniu nie sposób odmówić zalet, w tym wartości dekoracyjnej. Znakomicie wyglądają posadzone na przemian, np. wzdłuż alejki, szczepione, przypominające minidrzewka krzewy porzeczki czerwonej i białej. Pełnię swej urody osiągają oczywiście w momencie dojrzewania owoców.

Stosunkowo nowym gatunkiem jest borówka wysoka. Najwcześniejsze odmiany, jak ʹPatriotʹ czy ʹEarlyblueʹ, rozpoczynają owocowanie już w lipcu. Zbiory odmian o późniejszej porze dojrzewania jagód, jak ʹBluecropʹ oraz ʹDarrowʹ, przypadają na sierpień i początek września. Uprawiając borówkę, trzeba pamiętać o podstawowym warunku utrzymania stale kwaśnego odczynu gleby. 

 

 

Do ogrodów wracają także gatunki nieco już zapomniane. Przykładem jest dereń jadalny, z owoców którego przygotujemy smaczne konfitury, a przede wszystkim niezrównane w smaku nalewki. Jeszcze do niedawna był to gatunek rzadko spotykany, ale obecnie bez problemu dostaniemy w szkółkach interesujące odmiany.

Decydując się na uprawę derenia, posadźmy formy szczepione. Dzięki temu krzewy zaczynają praktycznie od razu owocować, a nie po 6-8 latach, jak to ma miejsce przy krzewach uzyskanych z nasion. Oprócz odmian o czerwonych owocach, wyhodowano także odmiany o owocach żółtych (ʹJantarnyjʹ, ʹFlavaʹ) lub pomarańczowych.

Słodka ʻPoranna Rosaʼ

Spośród sadowniczych nowości ciekawą propozycją do uprawy w ogrodzie jest malina żółtoowocowa. W odróżnieniu od tradycyjnych odmian o czerwonych owocach, maliny żółtoowocowe, jak sugeruje nazwa, rodzą niespotykane złociste owoce. Najbardziej znana jest nasza rodzima odmiana ’Poranna Rosa’. Smaczne i słodkie owoce spożywamy świeże lub przeznaczamy na przetwory.

Ze względu na małą wrażliwość na choroby, odmiana nadaje się do uprawy w każdym ogrodzie bez intensywnej ochrony. ’Poranna Rosa’ należy do grupy odmian powtarzających owocowanie. Dzięki temu owoce wyrastają także na pędach jednorocznych.