Właściciele ogrodów doceniają borówkę wiosną, w okresie kwitnienia, latem – gdy dojrzewają granatowe owoce i jesienią, gdy liście zmieniają barwę z zielonej na ogniste odcienie czerwieni i purpury. Gdy do zalet borówki dodamy jeszcze długowieczność i odporność na mróz oraz prozdrowotne właściwości owoców, mamy idealną roślinę do uprawy w przydomowym ogródku.

Borówka wysoka to gatunek z rodziny wrzosowatych sprowadzony do Europy z Ameryki Północnej. ‘Bluecrop’ to jedna z najpopularniejszych i najlepszych odmian, uzyskana w USA na początku lat 40. XX wieku, powszechnie spotykana i uprawiana na całym świecie w strefie klimatu umiarkowanego. Odmiana ta tworzy krzewy o luźnym pokroju dorastające do 1,5-2 m. Wyprostowane pędy rozgałęziają się i lekko przeginają się na boki, zwłaszcza latem, pod ciężarem owoców.

Liście borówki wysokiej są zielone, z wierzchu błyszczące. Jesienią przebarwiają się w odcieniach czerwieni, od pomarańczu po kolor szlachetnego wina. W tym okresie plantacje borówki wyglądają wyjątkowo spektakularnie, chociaż i pojedyncze krzewy robią duże wrażenie. Wiosną z pąków generatywnych rozwijają się beczułkowate kremowe kwiaty, chętnie odwiedzane przez owady zapylające.

‘Bluecrop’ pod względem terminu owocowania zaliczana jest do odmian średnich. Jagody zebrane w niezbyt duże i stosunkowo luźne grona zaczynają dojrzewać na początku sierpnia. Owoce są duże, kuliste, lekko spłaszczone i jędrne o niebieskiej skórce pokrytej szarym woskowym nalotem.

Miąższ owoców jest jednak białawy. Owoce są bardzo smaczne. Zbieramy je systematycznie, ale dopiero po kilku dniach po całkowitym wybarwieniu, bo dopiero wtedy nabierają właściwego pełnego smaku i aromatu. Plon z jednego krzewu po 6-7 latach uprawy może dochodzić do 5-6 kg

Co robić w przypadku suchych, zbrązowiałych liści?

W momencie, gdy pojawią się suche, zbrązowiałe liście, nie zawsze musi to oznaczać chorobę grzybową. Jeżeli zima była bardzo łagodna, albo nie było jej prawie wcale, to pozostałe liście z poprzedniego roku. Jeżeli na roślinie pojawiły się zielone, soczyście wybarwione nie musimy się martwić. Wystarczy obciąć te suche, aby pokarm mogły dostarczać te nowe i jędrne. Przerzedzamy delikatnie sekatorem i upewniamy się, że zrobimy tak w przypadku każdego krzaczka.

Jeżeli szukacie ekologicznych sposobów na szkodniki, choroby i gnojówki roślinne, rekomendujemy:

Towarzystwo dla borówki

Borówkę wysoką ‘Bluecrop’ można sadzić nie tylko w miejscach specjalnie dla niej przygotowanych. Krzewy będą dobrze rosły na rabatach z innymi roślinami kwaśnolubnymi, a zwłaszcza na wrzosowiskach w towarzystwie azalii wielkokwiatowych, które mają podobne wymagania uprawowe. Jeśli nie mamy ogrodu, ale duży słoneczny balkon, borówkę można posadzić w pojemniku. Pamiętajmy jednak o tym, aby na zimę zabezpieczyć doniczkę przed mrozem.

 

 

Wymagania i pielęgnacja

‘Bluecrop’ jest odmianą bardzo plenną, odporną na mróz, choroby i niedostatek wody w glebie, a do tego łatwą w uprawie. Do prawidłowego wzrostu i plonowania krzewy wymagają kwaśnego odczynu podłoża (pH poniżej 5,5). Jeśli odczyn podłoża w miejscu sadzenia jest wyższy, najlepiej przekopać górną warstwę gleby z mieszaniną kwaśnego torfu i przekompostowanej kory sosnowej.

Zastosowanie kory sosnowej jako ściółki i kwaśnych nawozów (np. siarczan amonu) sprzyja utrzymaniu niskiego pH podłoża. Krzewy należy sadzić na miejscach słonecznych. Przez pierwsze 4 lata nie wymagają cięcia. Później należy usuwać najstarsze pędy, pozostawiając 6-8 najsilniejszych pędów głównych.