Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami w uprawie borówek amerykańskich oraz udzielić kilku wskazówek dotyczących ich pielęgnacji.
Uprawiam trzy odmiany borówki amerykańskiej: 'Jersey', 'Earliblue', 'Bluecrop'. Wszystkie one są odporne na niskie temperatury i dobrze zimują w naszym klimacie.

Jaka gleba jest najlepsza dla borówki amerykańskiej

Do odpowiedniego wzrostu wymagają gleby próchniczej, umiarkowanie wilgotnej i kwaśnej.W przypadku takiej amatorskiej uprawy jak moja (mam 7 krzewów borówek) kwaśną glebę uzyskuję, stosując torf o pH 4-5,5. Wokół posadzonych krzewów rozsypuję także trociny lub korę drzew iglastych. Taką ściółkę uzupełniam co drugi lub trzeci sezon.

Stanowisko, nawadnianie i nawożenie idealne dla borówki amerykańskiej

Borówka lubi ciche, ciepłe i słoneczne stanowisko. Przy dłuższych okresach suszy wymaga nawadniania, gdyż brak odpowiedniej ilości wody może prowadzić do zasychania owoców lub całych krzewów. Roślina ta zakorzenia się powierzchniowo, dlatego co wiosnę każdy krzew podsypuję mieszanką kompostu z torfem. Dzięki temu zabiegowi nie tylko osłaniam płytki system korzeniowy rośliny, ale przy okazji nawożę ją w ekologiczny sposób. Ma to dla mnie ogromne znaczenie, bo owoce borówki wykorzystuję w celach spożywczych.

Przede wszystkim jem je na surowo, bo wiem, że takie są najzdrowsze. Dodaję je także do galaretek, kefirów i ciast. Zawsze jednak plony mam na tyle duże, że nadmiar owoców zamrażam na zimę. Gorąco zachęcam do uprawy borówki amerykańskiej każdego, kto ma choć kawałek działki.

Kończąc swój list, pozwolę sobie jeszcze na jedną radę. Borówki warto sadzić w grupach co najmniej trzech krzewów z różnych odmian. Rośliny stworzą wtedy własny mikroklimat, w którym będą dobrze rosły i obficie co sezon owocowały.

Grażyna Pytel

 

Przepis na Ogród

Dlaczego warto sadzić różne odmiany borówki?

Borówka amerykańska jest rośliną obcopylną. To oznacza, że do właściwego zapłodnienia kwiatów potrzebuje pyłku z innych odmian. Właśnie dlatego warto sadzić borówki w grupach. Wybierając materiał nasadzeniowy, weźmy pod uwagę czas owocowania poszczególnych odmian. Dzięki temu będziemy mieć świeże owoce aż do końca września. Najwcześniej, bo od połowy lipca,  owocują odmiany 'Sunrise', 'Earliblue' i 'Duke'. Pod koniec lipca dojrzewa 'Spartan', 'Bluejay' i 'Patriot'. Nieco później: 'Nelson', 'Berkeley' i 'Bluecrop' (sierpień) oraz 'Darrow' i 'Elliott' (wrzesień).