Uprawa i pielęgnacja w pigułce

Bluszcz pospolity rozmnażamy przez sadzonki pobrane z pędu. Do zabiegu tego przystępujemy od późnej wiosny, ale najlepiej to zrobić na przełomie lata i jesieni. Sadzonki ukorzeniają się po ok. 3-4 tygodniach. Zimą należy je chronić przed silnym mrozem i przechowywać do wiosny w inspekcie lub chłodnym (0-10°C) garażu.

Wilgotność podłoża powinna być stale jednakowa, lecz nie przesadzajmy z podlewaniem, aby sadzonki nie zgniły. Wiosną, gdy przymrozki gruntowe ustąpią, sadzonki można wysadzać do gruntu. Podłoże powinno być pulchne, żyzne i próchniczne, a stanowisko półcieniste  lub cieniste. Dla wzmocnienia, w lecie, można je zasilić nawozem wieloskładnikowym.

Odmiany domowe o pstrych liściach zimą powinny przebywać w temp. ok. 10-15ºC, a zielonolistne 5-10ºC. Jeśli obniżenie temperatury jest niemożliwe, rośliny eksponujemy w miejscach dobrze doświetlonych (ale nie na słońcu), w przeciwnym razie wybujają. Poza tym należy je co kilka dni zraszać. Sadzonki bluszczu podlewamy z umiarem.

Rozmnażanie bluszczu z sadzonek pędowych

Szczytowe fragmenty bluszczu pobieramy i tniemy na około 10-cm odcinki z jednym lub dwoma węzłami. Pamiętajmy, by tych pochodzących ze środkowej części pędu nie wsadzić do ukorzeniania się „do góry nogami”. Z każdego odcinka usuwamy dolne liście. Każdą z odmian opisujemy na etykiecie.  

Koniec pędu zanurzamy w ukorzeniaczu – preparacie ułatwiającym ukorzenianie sadzonek. Zwykle ma on postać proszku lub pudru i jest przeznaczony dla sadzonek zielonych, półzdrewniałych lub zdrewniałych. W przypadku sadzonek pobieranych późnym latem jest to ukorzeniacz dla sadzonek półzdrewniałych.

Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w specjalnym podłożu dla sadzonek – na zdjęciu jest to perlit (minerał o wulkanicznym pochodzeniu, neutralny chemicznie) – na głębokość około 3 cm. Przed włożeniem sadzonek do podłoża wykonujemy w nim otwory, najlepiej za pomocą cienkiego patyczka. Podłoże wokół sadzonki dociskamy. Sadzonki można umieścić w pojedynczych doniczkach lub po kilka w kuwecie. Etykietki z nazwami odmian wbijamy przy każdej z odmian. 

Gotowe sadzonki obficie podlewamy i ustawiamy na jasnym parapecie lub w inspekcie. Dla zmniejszenia parowania dobrze jest przykryć młode rośliny folią, ale wówczas należy pamiętać o wietrzeniu. Gdy podłoże przeschnie, bluszcz można ponownie podlać. Sadzonki ukorzeniają się po około 2 tygodniach. Wówczas przesadzamy je do doniczek z ziemią lub sadzimy na miejsce stałe do gruntu.

 

Odmiany do doniczek

Nie wszystkie odmiany bluszczu rosną u nas w gruncie. Niektóre mogą żyć jedynie w pojemnikach, spędzając zimę w pomieszczeniach o temperaturze 7-18°C (odmiany o kolorowych liściach wymagają stanowiska jaśniejszego). Są one atrakcyjną ozdobą mieszkań, biur, a latem balkonów i tarasów.

Polecane odmiany (oprócz już wymienionych obok): ‘Ravenholst’, ‘Luzii’‚ ‘Montgomery’ ‘Ovata’, ‘Midas Touch’, ‘Pico’, ‘Rona’ ‘Gloire de Marengo’ ‘Striata’, ‘Variegated’.

 

Odmiany idealne do gruntu i pojemników

Tylko bluszcz pospolity, czyli gatunek najpopularniejszy wśród bluszczów, ma kilkaset odmian różniących się pokrojem, siłą wzrostu, kolorem i kształtem liści. A są jeszcze bluszcz irlandzki, japoński, kolchidzki, Pastuchowa...

Oto wybór najmodniejszych odmian:

1 ‘Adam’ – małe trójkątne liście ze środkiem koloru zielonego i białym obrzeżeniem. Odmiana niewymagająca, polecana do pojemników.

2 ‘Aureovariegata’ ma liście ciemnozielone z kremowymi plamkami, w sam raz do gruntu.

3 ‘Caecilia’ – liście z jasnozielonym środkiem, na brzegach kremowe (nieraz kremowe w całości). W naszych warunkach przemarza, odmiana nadaje się do uprawy w pojemnikach.

4 ‘Edelweiss’ ma charakterystyczne czerwone (młode) pędy. Liście marmurkowe, żółto-zielone, trójkątne, płytko powcinane. Odmiana polecana do uprawy w pojemnikach.

5 ‘Eugen Hahn’ – liście sercowate, cienkie, koloru zielonego, beżowo nakrapiane. Odmiana sprawdzona do uprawy w pojemnikach.

 

 

6 ‘Filigran’ ma charakterystyczne karbowane liście, odmiana polecana do uprawy w pojemnikach (w skrzynkach, wiszących koszach).

7 ‘Green Ripple’ to odmiana o wydłużonych, błyszczących liściach, ciemnozielonych z jasnymi nerwami. Przy niskich temperaturach zimą może przemarzać, dlatego dobrze jest ją okrywać. Idealna do sadzenia przy murach i ścianach.

8 ‘Parsley Crested’ ma liście zielone, średniej wielkości, brzegiem karbowane. Odmiana polecana do obsadzania ścian, pergoli, drzew, ogrodzeń. Dobra roślina okrywowa. Nadaje się też do uprawy w pojemnikach i wiszących koszach.

9 ‘Goldstern’ – liście żółtozielone z ciemnozielonym środkiem. Liście mają kształt gwiazdy. Odmiana w sam raz do uprawy w pojemnikach, na tarasie i w mieszkaniu (w skrzynkach, wiszących koszach, doniczkach).

10 ‘Shamrock’ ma liście przypominające kształtem koniczynę, drobne, ciemnozielone, odmiana do uprawy w gruncie (jako pnącze i roślina okrywowa). Polecana też do uprawy w pojemnikach.