Spis treści:

  1. Borówka amerykańska - uprawa
  2. Przycinanie borówki
  3. Jak sadzić borówkę?
  4. Najlepsze odmiany borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - uprawa

Borówki korzenią się płytko. Dlatego do sadzenia wystarczy przekopać grządkę na głębokość 35-40 centymetrów. Aby korzenie rozrastały się na szerokość, dołek powinien mieć średnicę przynajmniej 1 metra. Na naturalnych stanowiskach borówka rośnie w ziemi próchnicznej, kwaśnej i przepuszczalnej. W ogrodzie krzewy borówki możemy uprawiać z sukcesem przez wiele lat, jeśli posadzimy je w kwaśnym podłożu torfowym o gruboziarnistej strukturze, w ściółce z kory drzew iglastych lub pod ściółką grubości 15-20 centymetrów z rozdrobnionego drewna iglastego. Okres zbioru owoców wydłużymy, sadząc krzewy kilku odmian o różnym czasie dojrzewania.

Borówka jest rośliną wrażliwą na zasolenie ziemi. Najlepiej zasilać ją nawozem specjalnym dla tej grupy roślin lub zawierającym mało chlorków nawozem pełnoskładnikowym. W dwóch początkowych latach na jeden krzew przeznaczamy jedną łyżkę nawozu. Później dawkę można lekko zwiększyć.

Przycinanie borówki

W pierwszej kolejności należy wykonać cięcie na początku wiosny, które nazywamy cięciem właściwym. Jest to zabieg, który należy wykonywać jeszcze nim pojawią się aktywne pączki kwiatowe. Podczas cięcia usuwamy uszkodzone pędy przez choroby grzybowe lub powstałe wskutek działalności mrozu.

Kolejne cięcie jest wykonywane w celu usunięcia starych pędów, które ukończyły okres 3-4 lat. należy prześwietlić krzew tak, aby najsilniejsze pędy były w stanie owocować oraz utrzymać plony. W tym przypadku najlepiej pozostawić do 10 mocnych pędów, nie więcej. Bez względu na to, kiedy pojawi się ewentualna choroba grzybowa - należy od razu działać i przyciąć uszkodzone lub porażone pędy.

Czym jest zgorzel pędów borówki i jak jej zaradzić?

Zgorzel pędów borówki to choroba wywołana przez zarodniki grzyba Godronia cassandrae, które rozprzestrzeniają się wraz z deszczem. Choroba objawia się nekrotycznymi plamami z purpurową obwódką, które mogą objąć cały obwód pędu oraz szyjkę korzeniową. W wyniku choroby pędy borówki zamierają. Z powodu braku środków chemicznych dopuszczonych do zwalczania tej choroby w uprawach amatorskich niezwykle ważna jest profilaktyka. Zapobiegawczo warto stosować naturalne opryski z aksamitki, pokrzywy, skrzypu, czosnku i cebuli, które uodparniają rośliny przeciwko występowaniu chorób grzybowych oraz zwalczają choroby na porażonych roślinach. Podczas sadzenia krzewów lub pod już rosnące rośliny warto zastosować żywą grzybnię mikoryzową dla borówek, która podnosi odporność roślin. Jeśli dojdzie do wystąpienia chorób grzybowych borówki, należy wycinać i niszczyć porażone pędy.

                                                                                                                            - tłumaczy ekspertka Anna Błaszczuk

Jak sadzić borówkę?

Borówkę amerykańską należy posadzić głęboko, aby system korzeniowy mógł prawidłowo się rozwinąć. W przypadku gdy łączmy i sadzimy kilka krzewów koło siebie, można wykopać szerszy dół, aby móc je posadzić rzędowo. Dół powinien być około 50-60 cm głęboki i tyle samo szerokości, aby zapewnić prawidłowy rozwój roślinie. Ważne, aby dodać odpowiednią ściółkę, korę oraz torf zakwaszający do borówek. Podczas sadzenia możemy podlać borówkę serwatką z mleka, która powoduje przyspieszenie wzrostu rośliny oraz soczyste owoce.

Najlepsze odmiany borówki

- ‘Reka’ – pokrój wzniesiony, odporna na przemarzanie, duże plonowanie, lekko słodkie, duże, zwarte, ciemnoniebieskie jagody, krzew ozdobny o czerwonawych pędach, ładne jesienne barwy liści.

- ‘Patriot’ – odmiana odporna na choroby, rozrasta się mocno, wysokość pędów około 1,6 m, nadaje się do rejonów wyżej położonych, owoce jasnoniebieskie i pachnące, zebrane w gęste grona.

- ‘Bluecrop’ – bardzo wytrzymała na mróz, kwiaty niewrażliwe na wiosenne przymrozki, raczej nie nadaje się do uprawy w cieplejszych regionach, jagody słodkie i soczyste, zbiór od końca czerwca.

- ‘Elizabeth’ – późna odmiana o dużych walorach ozdobnych, odporne na deszcz owoce o doskonałym smaku dojrzewają od połowy sierpnia, dosyć długi okres zbiorów.

- ‘Ozarkblue’ – zdrowa odmiana o gęstym, zwartym pokroju, krzewy wysokości około 1,60 m, odporna na przemarzanie, jasnoniebieskie, bardzo słodkie owoce dojrzewają od połowy sierpnia.