Borówki korzenią się płytko. Dlatego do sadzenia wystarczy przekopać grządkę na głębokość 35-40 centymetrów. Aby korzenie rozrastały się na szerokość, dołek powinien mieć średnicę przynajmniej 1 metra.

Na naturalnych stanowiskach borówka rośnie w ziemi próchnicznej, kwaśnej
i przepuszczalnej. W ogrodzie krzewy borówki możemy uprawiać z sukcesem przez wiele lat, jeśli posadzimy je w kwaśnym podłożu torfowym
o gruboziarnistej strukturze, w ściółce z kory drzew iglastych lub pod ściółką grubości 15-20 centymetrów z rozdrobnionego drewna iglastego. Okres zbioru owoców wydłużymy, sadząc krzewy kilku odmian o różnym czasie dojrzewania.

Jeżeli szukasz sprawdzonych ekologicznych sposobów na uprawę wszystkich owoców jagodowych, znajdziesz je także tutaj:

Borówka jest rośliną wrażliwą na zasolenie ziemi. Najlepiej zasilać ją nawozem specjalnym dla tej grupy roślin lub zawierającym mało chlorków nawozem pełnoskładnikowym. W dwóch początkowych latach na jeden krzew przeznaczamy jedną łyżkę nawozu. Później dawkę można lekko zwiększyć.

Najlepsze odmiany borówki

- ‘Reka’ – pokrój wzniesiony, odporna na przemarzanie, duże plonowanie, lekko słodkie, duże, zwarte, ciemnoniebieskie jagody, krzew ozdobny o czerwonawych pędach, ładne jesienne barwy liści.

- ‘Patriot’ – odmiana odporna na choroby, rozrasta się mocno, wysokość pędów około 1,6 m, nadaje się do rejonów wyżej położonych, owoce jasnoniebieskie i pachnące, zebrane w gęste grona.

- ‘Bluecrop’ – bardzo wytrzymała na mróz, kwiaty niewrażliwe na wiosenne przymrozki, raczej nie nadaje się do uprawy w cieplejszych regionach, jagody słodkie i soczyste, zbiór od końca czerwca.

- ‘Elizabeth’ – późna odmiana o dużych walorach ozdobnych, odporne na deszcz owoce o doskonałym smaku dojrzewają od połowy sierpnia, dosyć długi okres zbiorów.

- ‘Ozarkblue’ – zdrowa odmiana o gęstym, zwartym pokroju, krzewy wysokości około 1,60 m, odporna na przemarzanie, jasnoniebieskie, bardzo słodkie owoce dojrzewają od połowy sierpnia.