Chociaż w okresie wysypu truskawki możemy bez problemu kupić w sklepie lub na targu, warto uprawiać je we własnym ogrodzie. Najlepsze walory smakowe mają wciąż odmiany starsze, przeważnie mało odporne na trudy transportu. Poza tym zerwane owoce nie zmienią już stopnia dojrzałości, a najlepszy aromat mają te, które zostały zebrane w optymalnym czasie. Jeżeli posadzimy odmiany wczesne, średniopóźne oraz późne, uzyskamy wydłużenie okresu zbiorów nawet do kilkunastu tygodni.

Odmiany powtarzające owocują od czerwca do jesieni. Nie wpływa to na ich walory smakowe, którymi zupełnie nie ustępują formom owocującym raz w sezonie. Przykładem może być  bardzo popularna i ceniona we Francji truskawka ‘Mara des Bois’. Wśród nowych form warta zauważenia jest żywotna ‘Rimona’, która rodzi wyjątkowo duże owoce. Niestrudzenie długo kwitnące odmiany można z powodzeniem sadzić nie tylko na grządce, ale również w skrzynkach balkonowych i wiszących pojemnikach.

Jest to rozwiązanie idealne w przypadku braku miejsca, a także umożliwiające uprawę wielu różnych odmian. Takie urozmaicenie jest zalecane także z innego powodu. Wszystkie nowe odmiany są wprawdzie samopylne, ale zapylanie krzyżowe daje jednak niemal stuprocentową pewność, że owoce będą dobrej jakości, dorodne i aromatyczne.

Wysiew truskawki na grządce i w skrzynce

1. Sadzonki pozyskujemy z rozłogów obficie owocujących roślin matecznych. Końcówkę pędu umieszczamy w doniczce wypełnionej ziemią. Gdy młoda roślina dobrze się ukorzeni, odcinamy ją i sadzimy w wyznaczonym miejscu.

2. Wysiew nasion opłaca się zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy dużo sadzonek. Rozsiane w kuwecie nasiona przed podlaniem tylko lekko przyciskamy. Siewki pikujemy do małych doniczek, gdy mają 2-3 liście.

3. W skrzynce balkonowej truskawki możemy sadzić gęściej niż na grządce. Należy pamiętać o tym, aby serce rośliny z pąkami liści znajdowało się zawsze tuż nad ziemią.

 

Zdrowe sadzonki flancowane do połowy maja na grządce, w skrzynkach lub doniczkach owocują po 6-8 tygodniach. Owoców najczęściej nie będzie zbyt dużo. Jeżeli uprawę truskawek rozpoczniemy od końca lipca do końca sierpnia, pierwszego zbioru doczekamy się w roku następnym. Gdy pogoda dopisze, plon będzie obfity. Przy uprawie truskawek musimy przestrzegać pewnych zasad. Nową grządkę zakładamy w zupełnie innym miejscu. W tym samym miejscu sadzonki można flancować dopiero po 3-4 latach. W ten sposób unikniemy wielu chorób grzybowych, które zagrażają truskawkom.

Odmiany owocujące raz w sezonie zasilamy po trzech tygodniach po posadzeniu i drugi raz pod koniec lata kompostem, mączką rogową lub nawozem organicznym dla roślin jagodowych. Truskawki powtarzające w pojemnikach i skrzynkach mają duży apetyt. Co 14 dni podlewamy je wodą z organicznym nawozem płynnym (1/3 dawki dla roślin balkonowych zgodnie ze wskazówkami producenta). Nadmierna ilość substancji odżywczych sprawia, że rośliny wypuszczają dużo liści kosztem kwiatów i owoców.

Aromatyczne odmiany truskawki o obfitych plonach

1. ‘Schweizer Rot’ rodzi słodkie owoce od maja do września. Ciemnoróżowe kwiaty są ozdobą grządek i balkonów.

2. ‘Elan’ przez całe lato zawiązuje duże i słodkie owoce na długich rozłogach. Nadaje się do ampli.  

3. ‘Polka’ jest odmianą  na ciężkie gleby i tereny wyżynne. Owoce z zewnątrz ciemno-, a w środku jasnoczerwone zachowują apetyczną barwę także po przetworzeniu.

4. ‘Senga Sengana’ to odmiana żywotna i plenna. Ceniona jest od ponad pół wieku.

5. Popularność odzyskują białe poziomki. Owoce odmiany ‘Tubby White’ dojrzewają od czerwca do października. Roślina dobrze rozwija się także w miejscach półcienistych.