Truskawki należą do krzewów jagodowych, które w jednym miejscu powinny rosnąć maksymalnie kilka lat. Zwykle już od trzeciego roku po posadzeniu owocowanie słabnie i rośliny zaczynają rodzić coraz mniej owoców. Pogarsza się też zdrowotność krzewów. Ważne jest zatem możliwie częste odnawianie plantacji.

Najłatwiejszy sposób rozmnażania truskawek polega na odcięciu młodych sadzonek pojawiających się na końcach rozłogów. Pierwsze wąsy pojawiają się już w trakcie kwitnienia. Jednak najwięcej rozłogów zaczyna wyrastać po skończonym owocowaniu. Mając wilgotne podłoże, młode roślinki szybko się ukorzeniają i można je przesadzić na nowe miejsce po uprzednim wykopaniu.

 

Im szybciej to zrobimy, tym więcej owoców wyrośnie na nowych krzewach
w przyszłym roku.
Młode sadzonki posadzone na nowe stanowisko jeszcze w lipcu i sierpniu będą miały jeszcze dużo czasu do jesieni, aby dobrze się ukorzenić
i zawiązać wiele pąków kwiatowych na kolejny sezon.
Nowe sadzonki pobieramy ze starszych owocujących plantacji.

Niesie to jednak ze sobą ryzyko przeniesienia groźnych chorób, jak biała plamistość liści czy werticilioza atakująca korzenie, a ze szkodników roztocze i przędziorki. Dobrze jest więc raz na jakiś czas zakupić zupełnie nowe kwalifikowane sadzonki.