Truskawki należą do najchętniej sadzonych krzewów w ogrodach i na działkach. Nie wymagają przy tym wiele miejsca. Owoce cieszą tym bardziej, że często są pierwszymi zbieranymi z ogrodu plonami. Krzewy nie są trudne do prowadzenia i dobrze rosną niemal w każdych warunkach. Ze względu jednak na swe niewielkie rozmiary są bardzo wrażliwe na zachwaszczenie.

Obecność chwastów jest powodem ograniczenia plonowania i drobnienia owoców. Jeżeli uprawiamy truskawki na żyznej glebie, konieczne jest ich kilkukrotne odchwaszczanie w ciągu roku. Jest to uciążliwe i nie zawsze zdążamy na czas, przez co chwasty wyciągają wodę i składniki mineralne z gleby. Na niewielkich areałach nie jest polecane stosowanie herbicydów, którymi łatwo można uszkodzić krzewy. Zostaje więc ręczne motyczenie lub wykorzystanie ściółek.

Najskuteczniejszym sposobem po zbycia się uciążliwego zachwaszczenia na truskawkowych zagonach jest wykorzystanie ściółek nieorganicznych. Spośród różnych dostępnych materiałów doskonale nadaje się do tego celu czarna agrotkanina. Jest odporna na warunki atmosferyczne, wytrzymała, przepuszcza wodę z opadów atmosferycznych i z węża ogrodowego. Jest też zdecydowanie lepsza od folii polietylenowej i w przeciwieństwie do niej jest przepuszczalna dla powietrza, przez co gleba swobodnie oddycha.

Największą jednak jej zaletą jest niemalże całkowite zabezpieczenie truskawek przed chwastami. Czarny kolor i grubość sprawiają, że żaden chwast nie przerośnie takiego materiału. Warto też wspomnieć o ochronie owoców przed zabrudzeniem. Stosując agrotkaninę, zbędne staje się wykładanie słomy pod krzewy.

Regeneracja podłoża pod truskawki

Nie bez znaczenia jest też poprawa zdrowotności owoców. Dojrzewające owoce nie leżą bezpośrednio na wilgotnej ziemi, przez co są mniej porażane przez choroby grzybowe.