Czerwone owoce można teraz kupić w supermarkecie niemal przez cały rok, ale niepowtarzalnym aromatem i smakiem mogą nas zachwycić tylko te kąpiące się w okresie dojrzewania w gorących promieniach słońca. W czerwcu możemy do syta zajadać się pysznymi, soczystymi truskawkami czy to z własnego ogrodu, czy też kupionymi na straganie lub w sklepie.

A co potem? Płodne odmiany ogrodowe i towarowe owocują przecież tylko do końca czerwca. Na szczęście możemy je zastąpić odmianami powtarzającymi owocowanie, jak np. ‘Camara’,  ‘Cupido, ‘Albion’, ‘Elan’, ‘Verity’, ‘Selva’ i inne. Pomogą nam one przedłużyć sezon truskawkowy do końca października. I niekoniecznie muszą rosnąć na grządce. Zadowolą się też skromniejszymi warunkami życia w doniczce.

Odmiany powtarzające, a właściwie kwitnące i owocujące bez przerwy przez wiele miesięcy, są bardziej podobne do poziomki Fragaria vesca, od której pochodzą wszystkie formy truskawki. Ich owoce są mniejsze, ale bardzo aromatyczne, i zawiązują się także na rozłogach. Uprawa w doniczkach ma tę zaletę, że długie rozłogi mogą swobodnie zwieszać się z pojemnika, bez dotykania ziemi. Jeżeli sadzimy truskawki po kilka w dużych pojemnikach, warto  je ściółkować słomą lub trocinami.

 

 

Truskawki powtarzające owocowanie najczęściej sadzi się na wiosnę. W takim przypadku do ziemi warto dodać nawóz organiczny, aby rośliny zawiązywały więcej kwiatów. Dobre nasłonecznienie doskonale wpływa na rozwój truskawek, kwitnienie i zawiązywanie owoców, a także polepsza ich smak i aromat. Dlatego pojemniki z roślinami należy umieszczać w miejscach z wystawą południową.

Bardzo ważne jest dobre i równomierne podlewanie. Podłoże w pojemnikach nie powinno nigdy wysychać. Jesienią truskawki przycinamy bardzo mocno. Pojemniki umieszczamy w jednym miejscu pod osłoniętą ścianą domu. Przeważnie po dwóch latach owocowania truskawki tracą siły i należy posadzić nowe.     

 

Uprawa truskawek w skrzynkach balkonowych

Truskawki, podobnie jak kwiaty balkonowe, można bez specjalnych problemów uprawiać w różnych pojemnikach.

1. Bryłę korzeniową należy solidnie nasączyć wodą, aby truskawka dobrze zniosła przesadzanie. Doniczkę trzymamy w zanurzeniu tak długo, aż przestaną pojawiać się bąbelki powietrza.

2. Sadzonkę przenosimy z plastikowej doniczki wprost do dołka w ziemi wypełniającej skrzynkę balkonową. Pojemnik powinien mieć w dnie otwory odprowadzające nadmiar wody. Na dno sypiemy warstwę drenażową z keramzytu.

3. Dosypujemy ziemię, mocno ją uciskamy i starannie wyrównujemy powierzchnię.

4. Skrzynkę balkonową z truskawkami i np. nemezjami, dodanymi dla upiększenia aranżacji, ustawiamy w miejscu nasłonecznionym, ale w samo południe warto je osłaniać przed palącymi promieniami słonecznymi.