Spośród porzeczek najpopularniejsze w polskich ogrodach są porzeczki czarne. W drugiej kolejności uprawia się porzeczki czerwone, ale porzeczki białe, pomimo że rodzą wyśmienite słodkie owoce, spotyka się dość rzadko. Uprawa wszystkich trzech wymienionych gatunków nie jest zbyt skomplikowana, dlatego można je polecać nawet początkującym ogrodnikom. Co zrobić, aby móc cieszyć się każdego roku ich obfitym owocowaniem?

Warunek pierwszy uprawy porzeczek

Zanim posadzimy krzewy, sprawdźmy zdrowotność materiału do nasadzeń. Tylko kwalifikowane sadzonki kupione z pewnego źródła zagwarantują wysokie plony. Wiele towarowych plantacji porzeczek i pojedynczych krzewów w ogrodach przydomowych bardzo często atakowanych jest przez choroby wirusowe.

Najgroźniejszą z nich jest rewersja porzeczki. Efektami porażenia są: słabe kwitnienie, opadanie kwiatów, a na samym końcu mizerne owocowanie. Zwalczenie tej choroby jest praktycznie niemożliwe, dlatego tak ważne są profilaktyka i posadzenie zdrowych sadzonek.

Uprawa porzeczek - warunek drugi

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na owocowanie porzeczek jest wybór miejsca do sadzenia. Decyzja o doborze stanowiska ma duże znaczenie, ponieważ złe miejsce może powodować szereg problemów. Zdarza się, że pomimo obfitego kwitnienia na gronach zostaje tylko po kilka jagód. Prawdopodobną przyczyną tego jest opadanie kwiatów pod wpływem wiosennych przymrozków.

Porzeczki należą do najwcześniej kwitnących gatunków sadowniczych. Wiele odmian zakwita już na przełomie marca i kwietnia, czyli w okresie występowania przymrozków. Aby spadki temperatur poniżej zera nie uszkadzały kwiatów, unikajmy sadzenia krzewów w zagłębieniach terenu, czyli tam, gdzie mogą tworzyć się zastoiska mrozowe.