Spis treści:

  1. Zbiór owoców pestkowych i jagodowych
  2. Cięcie drzew owocowych
  3. Cięcie krzewów
  4. Zwalczanie szkodników drzew i krzewów owocowych
  5. Szkodniki kapustnych, psiankowatych
  6. Sposób podlewania roślin
  7. Pielęgnacja trawnika

Zbiór owoców pestkowych i jagodowych

Nadal prowadzony jest zbiór truskawek, moreli i czereśni wczesnych i późniejszych odmian. Najlepiej jest wykorzystać je do zjedzenia na surowo, nalewki czereśniowej lub konfitury. Podczas przygotowywania nalewek z pestkowców należy pamiętać, aby część pestek usunąć ze względu na amigdalinę zawartą w nich. Należy uważać na brunatną zgniliznę owoców pestkowych - jest groźna i szybko się rozprzestrzenia. Jeżeli występowały silne deszcze, należy się spodziewać nasilenia choroby. Aby temu zapobiec możesz użyć ekologicznych oprysków na bazie skrzypu polnego, wyciągu z krwawnika lub liści chrzanu. Jeżeli nie możesz liczyć na spory zbiór truskawek, sprawdź, jak odróżnić krajowe truskawki od zagranicznych podczas zakupu!

Cięcie drzew owocowych

Po całkowitym zakończeniu zbiorów owoców z drzew należy wykonać cięcie modelujące i prześwietlające konary. W ten sposób wzmocnimy drzewa i zapewnimy im lepsze nasłonecznienie. Skracamy wierzchołek i usuwamy zeschnięte i stare konary. Drzewa, które zostały wcześniej nieprawidłowo przycięte, mogą być bardziej narażone na wszelkie urazy i ugięcie gałęzi. Wykonujemy podpory, które wzmocnią konstrukcję całego drzewa, zwłaszcza u jabłoni i grusz, gdzie korony drzew są rozłożyste. Jak ciąć wszystkie drzewa owocowe? Wystarczy robić to regularnie, aby zapobiec późniejszemu problemowi z owocowaniem.

Cięcie krzewów

Po zbiorze malin przycinamy pędy, które już owocowały. Nowe, pojawiające się powinny być przymocowane tak, aby móc swobodnie się piąć bez ryzyka uszkodzenia innych gałęzi. Wykonujemy letnie cięcie winorośli, które pomaga przerzedzić nieco krzew i dostarczyć promienie słoneczne do zakamarków. Odcinamy też liście, które zbytnio przysłaniają pojawiające się zalążki owoców. W przypadku porzeczek, latem powinno się przeprowadzić cięcie odmładzające, które ma na celu wzmocnienie rośliny. Stare, zdrewniałe pędy zalegające na krzewach przycinamy sekatorem i przerzedzamy roślinę.

Zwalczanie szkodników drzew i krzewów owocowych

W tym czasie możemy spodziewać się mrówek, stonek czy mszyc. Tych ostatnich pozbędziemy się ekologicznym roztworem z pokrzywy oraz skrzypu, potocznie zwanym gnojówką roślinną. Zapach nie należy do najprzyjemniejszych, natomiast skuteczność jest zaskakująca. Możemy wspomóc roztwór także gnojówką z glistnika, który ma podobne działanie zabezpieczające przed szkodnikami.

Szkodniki kapustnych i psiankowatych

Musimy bacznie przyjrzeć się ziemniakom, kapuście czy pomidorom. Zwłaszcza te ostatnie mogą być narażone na przeniesioną zarazę ziemniaka. Należy uważać na śmietkę ćwiklaną oraz wszechobecne ślimaki. Te ostatnie mogą się pojawić najczęściej po ulewnych deszczach - wtedy możemy liczyć na wysyp  pomrowa wielkiego. najsilniejszą i najskuteczniejszą pułapką jest miseczka z piwem, która skutecznie je wabi i topi.

Sposób podlewania roślin

Najlepszym sposobem, aby zahartować rośliny i przygotować je na ewentualne susze, jest odpowiednie podlewanie, które pomoże im przetrwać ten trudny okres. Stosujemy taktykę rzadszego podlewania, a obfitszego. W ten sposób mamy pewność, że woda przedostanie się przez lekko stwardniałą glebę aż do głębszych warstw gleby i korzeni. To pozwoli na zmagazynowanie wody i zapewni lepszą odporność roślinom. Ograniczając zużycie wody w ogrodzie czy na działce możemy wyposażyć się w beczki i pojemniki gromadzące deszczówkę podczas sezonowych ulew. Deszczówką jest lekko kwaśna, bogata w substancje odżywcze. Co ważniejsze, jest pozbawiona chloru oraz miękka - jest szczególnie polecana przy podlewaniu różaneczników i azalii.

Pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika zaczyna się wczesną wiosną aż do jesieni. To praca na cały etat - należy odpowiednio go nawozić, kosić oraz podlewać. To ostatnie zwłaszcza podczas suszy, aby zabezpieczyć darń przed nadmiernym wysychaniem i powstawaniem suchych, łysych placków ziemi. Należy przeprowadzić także oczyszczanie z mchu, chwastów oraz wszelkich zanieczyszczeń, które prowadzą do powstawania pustych obszarów. Letnia pielęgnacja trawnika powinna się opierać także na usuwaniu również roślin, które mogą pobierać znaczną ilość wody i tym samym osłabiać kondycję trawnika.