Regularne koszenie na silne krzewienie

Bez regularnego koszenia nie ma co marzyć o ładnym trawniku. Cięcie przyspiesza wypuszczanie nowych źdźbeł, tym samym sprzyja gęstnieniu darni. W okresie intensywnego wzrostu trawy, czyli mniej więcej od połowy kwietnia do końca czerwca, trawnik kosimy nawet dwa razy w tygodniu. Poza tym okresem kosimy raz w tygodniu, a w czasie suszy jeszcze rzadziej, bo w takich warunkach trawa rośnie wolniej. Krótkie cięcie naraża darń na spalenie, w efekcie czego trawnik żółknie.

Ostatni raz kosimy zwykle w październiku. Trawę kosimy na wysokość 4-4,5 cm. Po długiej przerwie, spowodowanej np. naszym urlopem, źdźbła skracamy najpierw o połowę, a dopiero w następnym cyklu (po około tygodniu) na docelową wysokość 4 centymetrów.

Podlewajmy!

By murawa mogła się pięknie i zdrowo rozwijać i utrzymywać przez cały rok ładny soczysty zielony kolor, musi być regularnie podlewana – zwłaszcza od czerwca do końca sierpnia, czyli w pełni lata. Czujni winniśmy być zwłaszcza wtedy, gdy przyciśnięta trawa, np. nadepnięta butem, nie powraca do swej pierwotnej pionowej pozycji, mimo że minęło już kilka godzin. W sezonie trawnik powinniśmy nawadniać 10 litrami wody na metr kwadratowy.

Z drugiej strony, po długich opadach deszczu murawa może być zalana. Jeżeli kałuże nie wsiąkają w podłoże, oznacza to, że woda nie ma dobrego odpływu. Ma to, niestety, fatalne skutki dla trawy, bo w mokrym gruncie korzenie nie mogą oddychać, co ostatecznie doprowadza do żółknięcia liści. Dlatego ważne jest, aby jeszcze przed wysianiem trawy starannie przygotować podłoże. Woda utrzymuje się na glebach zbitych, a zatem przed siewem podłoże trzeba starannie spulchnić, przekopując je na głębokość około 15-20 cm lub, pisząc bardziej opisowo, do warstw niezbrylonych.

Na szczególnie trudnych glebach warto rozważyć założenie profesjonalnego drenażu. Czasem wystarczają punktowe studzienki, ale nieraz trzeba poprowadzić drenaż liniowy odprowadzający nadmiar wody do np. rowu lub kanalizacji deszczowej. Uwaga, trawnika nie podlewamy podczas upałów w godzinach 9:00-17:00!

 

 

Dożywianie trawnika latem

Celem nawożenia jest dostarczenie trawie niezbędnych związków mineralnych, które są usuwane wraz ze skoszoną trawą. Dla trawy szkodliwy jest zarówno niedobór, jak i nadmiar pokarmu, dlatego najlepiej wykorzystywać nawozy dedykowane konkretnemu typowi murawy. Wczesnym latem najlepiej stosować szybko działające nawozy azotowe, które pobudzają trawy do wzrostu i nadają liściom ładne wybarwienie. Trzeba pamiętać, że trawnik często koszony potrzebuje też regularnego zasilania. Na przełomie sierpnia i września stosujemy nawozy ze zwiększoną zawartością fosforu i potasu.

Kosmetyczne równanie murawy

Szpadel półokrągły przyda się także do sadzenia krokusów na trawniku czy naprawiania darni (wycinanie drzewek wyrastających z odrostów korzeniowych czy usuwanie nierówności). Darń nacinamy w krzyż lub literę H, rozkładamy na boki i po wycięciu siewki, usunięciu ziemi i sadzeniu, ponownie składamy. Po kilku tygodniach po nacięciu nie ma śladu.

 

Zalety trawnika w ogrodzie

Nawet mały ogród zyskuje optycznie na rozmiarach, jeżeli część jego powierzchni zajmowana jest przez trawnik. Każde 100 m2 murawy wytwarza w ciągu roku tlen dla mniej więcej 10 osób. Ponadto trawa podnosi wilgotność powietrza w otoczeniu.

Klasyczny trawnik ma powierzchnię kwadratową lub prostokątną. Z drugiej strony, nieregularne, łagodnie falujące formy czynią ogród mniej szablonowym, bardziej intrygującym. Tradycyjny trawnik ozdobny zakładany jest w miejscach eksponowanych, aczkolwiek nienarażonych na deptanie. Trawnik ozdobny ma piękny zielony kolor, rośnie jednak wolno.

Należy pamiętać, że tego typu murawa nie jest przeznaczona do intensywnego użytkowania, a więc gra w piłkę z dziećmi może nie wyjść mu na dobre. W miejscach cienistych wysiewa się specjalne mieszanki traw cieniolubnych. Sprawdzają się tu przede wszystkim wiechlina i śmiałek darniowy. Są jeszcze mieszanki sportowe, mieszanki na trawnik rekreacyjny, mieszanki łąkowe.