Więcej o roślinie poniżej:

Krokus, szafran (Crocus)

kategoria:  bulwiaste

stanowisko:   słońce

wysokość:  10-15 cm

mrozoodporność:  do -30°C

odczyn gleby:  lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, lekka, przepuszczalna

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  fioletowa, żółta, biała, niebieska

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: luty-kwiecień, wrzesień-październik

wysiew: -

rozmnażanie: bulwki potomne

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, trawniki, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Spis treści:

 1. Krokus sylwetka
 2. Rozwój krokusów
 3. Krokus stanowisko
 4. Jak sadzić krokusy?
 5. Rozmnażanie krokusów
 6. Krokus pielęgnacja
 7. Krokus - przyprawa

Krokus - sylwetka

Spośród wszystkich prezentowanych tu roślin krokus jest bodaj najbardziej rozpoznawalny. Wielkokwiatowe odmiany mieszańcowe Crocus vernus (nazywanego także szafranem wiosennym) tworzą efektowne fioletowe, niebieskie i białe kielichy kwiatowe. Odmian są dziesiątki, kwitną one już w lutym i marcu. Gatunek Crocusflavus ma żółty kolor. Jesienią ogród dekoruje krokus okazały Crocus speciosus oraz szafran siewny Crocus sativus, obydwa kwitną nierzadko aż do listopada.

Rozwój krokusów

Krokusy osiągają wysokość od 5 do 10 centymetrów. Ich liście są wąskie (jak u traw) i ciemnozielone. Przez środek liścia przechodzi biały pasek. 

Krokus - stanowisko

Krokusy lubią miejsca słoneczne, dotyczy to także roślin doniczkowych. Te mogą być uprawiane na wolnym powietrzu praktycznie cały rok, pod warunkiem że zimę spędzą na stanowisku dobrze zabezpieczonym przed wilgocią.

Przy wiosennym siewie możesz wykorzystać te rekomendowane nasiona:

Jak sadzić krokusy?

W tych kilku krokach dowiesz się, jak prawidłowo sadzić krokusy:

 1. Jesienią, w okresie pomiędzy wrześniem a październikiem, gdy temperatura przy powierzchni będzie stabilna do około 15 stopni Celsjusza, wybierz cebulki krokusów i zaplanuj miejsce do posadzenia.
 2. Wybierz cebulki w odpowiednim dla ciebie kolorze - występują najczęściej w fioletowym, ale także  żółtym i białym. Stwórz kolorową rabatę lub zdecyduj się na mono kolor.
 3. Wybierz miejsce tak, aby słońce znajdowało się w nim na około 4-6 godzin, gdzie promienie słoneczne z łatwością dotrą do zasadzonych krokusów.
 4. Postaraj się wybrać takie miejsce oraz podłoże było odpowiednio nawodnione, jednocześnie pamiętając przy tym, żeby miało idealną przepuszczalność - w innym wypadku cebulki mogą zgnić, zamiast wzrastać.
 5. Spulchnij nieco miejsce, w którym cebulki mają być posadzone.
 6. Wykop dołki głębokie na około 10 cm, które pomieszczą cebule krokusów. Włóż je do środka i przysyp spulchnioną ziemią wymieszaną z torfem i suchymi liśćmi.
 7. Zachowaj odstępy! Przynajmniej 7-10 cm pomiędzy cebulkami. To zapewni im prawidłowy wzrost.
 8. Podlewaj krokusy regularnie, przynajmniej 2 razy w tygodniu w okresie jesiennym, tuż po posadzeniu.
 9. Wybierz odpowiedni nawóz organiczny, którym podsypiesz ziemię.
 10. W sezonie luty-marzec zbierz resztki zbierającego się mchu oraz ewentualnej pleśni, które wpływają na mniejszy rozrost cebulek. Oczyść grabkami miejsce z liści.

Jak sadzić krokusy?

Rozmnażanie krokusów

Krokusy kwitnące wiosną sadzi się we wrześniu lub październiku, zaś gatunki kwitnące jesienią w lipcu. Jeśli rośliny się przyjmą, zaczną się też samoistnie rozmnażać przez bulwy przybyszowe. Rozmnażanie krokusów przez nasiona jest nieopłacalne, gdyż pierwsze kwitnienie powstałych dzięki tej technice roślin następuje po co najmniej czterech, a niekiedy nawet siedmiu latach.

Krokus - pielęgnacja

Krokusy wypadają najciekawiej na pierwszym planie słonecznej rabaty. Liści, które w maju zaczynają tracić walor ozdobny, nie wycinamy. Pozostawione na rabacie szybko zarastają. Pierwsze koszenie trawnika, na którym rosną krokusy, przeprowadzamy dopiero na początku czerwca.

krokus - przyprawa szafran

Krokus - przyprawa

Ze znamion szafranu uprawnego produkowana jest najdroższa przyprawa na świecie (1 kg znamion to 150 tys. kwiatów). Szafran to przyprawa o niezwykłym zabarwieniu - od żółtego po ogniście pomarańczowy. Służy jako aromatyczna przyprawa oraz jako barwnik do tekstyliów i dań.

Właściwości szafranu -

 • niezwykły antyoksydant zwalczający wolne rodniki,
 • pomaga w leczeniu stanów depresyjnych i lękowych,
 • antynowotworowy,
 • zwalcza symptomy PMS'u,
 • silny afrodyzjak,
 • sprzyja zwalczaniu otyłości oraz stabilizuje wagę,
 • zmniejsza ciśnienie krwi,
 • wzmacnia pracę serca.