Więcej o roślinie poniżej:

Tulipan Tulipa

kategoria:  cebulowe

stanowisko:   słońce

wysokość:  10-65 cm m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  wszystkie barwy tęczy

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: kwiecień-maj

wysiew: jesień (niezalecane)

rozmnażanie: cebulki przybyszowe

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, balkony, kwiaty cięte, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Tulipan, obok narcyza, jest najjaśniejszą gwiazdą w wiosennym gwiazdozbiorze roślin cebulowych. Obecnie nikt już chyba nie jest w stanie oszacować dokładnej liczby odmian, jednak pewne jest to, że liczy się je w tysiącach. Tulipany dzielą się zasadniczo na dzikie i hodowlane. Te pierwsze sprawdzają się głównie w ogrodach skalnych i założeniach o charakterze naturalnym.  

Tulipan, w zależności od odmiany, dorasta do wysokości w granicach od 10 do 70 centymerów. Rośliny wykształcają kwiaty proste lub pełne, które kwitną we wszystkich kolorach (z wyjątkiem niebieskiego).

Tulipany rosną najlepiej na stanowiskach słonecznych do półcienistych, w przepuszczalnym podłożu o niewielkiej zawartości wapnia. Glebę ciężką mieszamy z piaskiem, jedną warstwę piasku usypujemy dodatkowo w dołku do sadzenia. Wysokie odmiany tulipanów uprawiamy w miejscach osłoniętych.  

Tulipany (dzikie i hodowlane) sadzi się pod koniec października. Warstwa ziemi przykrywająca sadzonki powinna być dwa razy większa niż średnica cebulki. Odstęp w rzędach zależy od wielkości cebulki i wynosi od 8 do 15 centymetrów.

Podczas sadzenia i w początkowym okresie wzrostu zasilamy rośliny dojrzałym kompostem lub mączką rogową. Po kwitnieniu liście pozostawiamy na roślinach do całkowitego zżółknięcia. Formy dzikie są wytrzymalsze niż ogrodowe i mogą rosnąć kilka lat w jednym miejscu.   

Tulipany są niezastąpione w nasadzeniach cebulowych, nadają się także na rabaty mieszane, do skalniaków i na kwiaty cięte. Na rabatach dobrze wy-glądają w grupach po 10-15 sztuk.

Tulipany warto sadzić w koszykach z drucianej siatki. Dzięki temu cebulki nie będą podżerane przez nornice.