Mówi się, że właściciele ogrodów dzielą się na tych, którzy lubią trawniki i na tych, którzy preferują kwietne łąki. Są to dwa różne pomysły na ogród, dwa różne podejścia do jego utrzymania oraz pielęgnacji.

Kwietną łąkę wystarczy kosić jeden, dwa razy do roku, nie wcześniej niż na początku lata (im rzadziej kosimy, tym bujniej ona kwitnie). Oczywiście, można kosić częściej, np. powtarzając co 2-3 tygodnie wykaszanie ścieżek, jest to jednak podyktowane względami czysto strukturalnymi.

Rośliny łąkowe możemy wysiewać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dobrze, jeżeli w pierwszym roku podłoże będzie utrzymywane w stałej wilgotności. Zwykle nawożenie nie jest konieczne, gdyż rośliny łąkowe przywykły do życia w spartańskich warunkach ziemi ubogiej w składniki odżywcze.

          

Nasiona zwykle wysiewa się ręcznie, najlepiej mieszając je z piaskiem, by uzyskać równomierny obsiew. Na łąkę nadają się trawy, m.in. różne gatunki kostrzewy, mietlice, kupkówka, tymotka, i rośliny kwitnące: koniczyny, szałwia łąkowa, stokrotka, rdest wężownik, różne gatunki goździka.

Łąkę powinniśmy zakładać na terenie odchwaszczonym, ogólne zasady przygotowania podłoża są podobne do tych stosowanych podczas zakładania trawnika. Dobierając rośliny, można skorzystać z gotowych, dostępnych w handlu mieszanek nasiennych lub pokusić się o przygotowanie własnej, np. z nasion zebranych samodzielnie na łące.

W większości przypadków będą one trwalsze i odporniejsze na deptanie, suszę i koszenie niż ich uprawne odpowiedniki. Jedne gatunki łąkowe kiełkują szybciej, drugie wolniej. Niektóre zakwitają już po roku, inne dopiero po 2-3 latach. 

Polecamy!

1. Kołotocznik wierzbolistny Buphtalmum salicifolium, kwiaty żółte, rozwijają się od czerwca do września, wysokość pędów 50-60 cm.

2. Głowienka wielkokwiatowa Prunella grandiflora, fioletowe kwiaty w wierzchołkowych kwiatostanach od czerwca do września, roślina kobiercowa.

3. Kąkol polny Agrostemma githago, jednoroczny chwast zbożowy, wysokość do 90 cm, kwitnie od czerwca do sierpnia, kwiaty purpurowoliliowe.

4. Biedrzeniec mniejszy Pimpinella salxifraga,  drobne białe kwiaty w baldachach, kwitnie od czerwca do września, wysokość pędów 30-50 cm.

5. Ślaz piżmowy Malva moschata, kwiaty różowe, kwitnie od czerwca do października, wysokość 20-80 cm.

6. Tomka wonna Anthoxanthum odoratum, trawa kępkowa,  wysokość do 1 m, kwitnie od maja do lipca, kłosy żółtozielone, wysuszone źdźbła pachną mocno kumaryną.