Niezależnie od tego, jak długo jeszcze będą trwały harce zimy, każdy dzień przybliża nas do wymarzonej wiosny. Cieszą nas nowe liście i drobniutkie nawet pąki kwiatowe... Coraz chętniej i dłużej przebywamy w ogrodzie nie tylko po to, aby podziwiać czary budzącej się do życia przyrody, ale także dlatego, aby zająć się przygotowaniem nowych aranżacji roślinnych.

Wraz z rosnącą temperaturą powietrza i ziemi starsze byliny i krzewy ozdobne rozwijają się coraz szybciej. Najwcześniejsze gatunki już niebawem otworzą pierwsze kwiaty. Jest to świetna zachęta do realizacji nowych nasadzeń. Wybór roślin w ogrodnictwach i centrach ogrodniczych jest bardzo duży.

Przed zakupami warto przygotować spis potrzebnych gatunków i odmian. Na tej liście powinny się znaleźć rośliny o określonym pokroju i barwie kwiatów, gdyż są to cechy decydujące o wyglądzie i uroku całej rabaty. I tak na przykład odcienie koloru różowego połączone z jasnymi tonami żółtymi tworzą romantyczną aurę.

Najmocniejsze efekty zapewniają  przede wszystkim bujnie rozwijające się pełne kwiaty. Słoneczne odcienie pomarańczowe promieniują ciepłem, natomiast ciemne tony koloru czerwonego i fioletowego dodają ogrodowi trochę tajemniczości.

 

Wiosna, czyli czas wczesnych bylin

 

Rabatowe aranżacje także podlegają modom i trendom. Do niedawna niemal powszechnie za obowiązujący uznawano styl uroczego ogrodu wiejskiego. Królowały w nim klasyczne byliny, m.in. piwonie, naparstnice, płomyki i bodziszki, wspomagane przez angielskie róże krzaczaste lub kuliste bukszpany.

Teraz coraz większym zainteresowaniem cieszą się rabaty o naturalnym uroku. Pomagają go tworzyć byliny lubiące słońce, jak krwawnik, nachyłek, szałwia omszona i jeżówka purpurowa. Towarzyszą im trawy ozdobne, np. ostnica lub rozplenica. Jeżeli dodatkowo potrzebne są krzewy, dobrym wyborem będzie na przykład budleja o łukowato zwieszających się pędach albo niewysoki pięciornik. 

Oprócz starannie dobranych różnych odmian, na wygląd rabaty znacząco wpływa rozmieszczenie odrębnych gatunków i grup roślin, np. bylin, traw ozdobnych i krzewów. Rośliny tego samego gatunki najlepiej prezentują się posadzone w różnej wielkości kępach. Ciekawy efekt można uzyskać, wykorzystując niektóre gatunki do utworzenia podstawowych węzłów czy też szkieletu całej aranżacji.

Rabata z niedawno posadzonymi roślinami nie wygląda idealnie. Między młodymi, nierozwiniętymi roślinami znajdują się spore puste przestrzenie z ciemną powierzchnią nagiej ziemi. Dobrym rozwiązaniem jest przykrycie gruntu warstwą ściółki. W zależności od rodzaju użytego materiału, ściółka będzie dodatkową ozdobą rabaty.

Poza tym ściółka utrudnia rozwój chwastów. W następnych latach byliny zasłonią podłoże i pielenie chwastów nie będzie potrzebne.