Ze względu na swoją dekoracyjność u wielu gatunków traw kwiatostany pozostawia się na zimę. Ścina się je dopiero wiosną, razem z zeszłorocznymi liśćmi. Zabieg ten przeprowadza się jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Jeżeli z tym poczekamy, na roślinach zaczną ukazywać się młode liście, co bardzo utrudni przeprowadzenie zabiegu.

Optymalnym terminem jest marzec, nieco później można przycinać tylko te gatunki, które późno ruszają z wegetacją, np. rozplenicę japońską czy miskanty. Rośliny przycina się na wysokość 10 cm. Źdźbła traw, zwłaszcza tych o większych rozmiarach, warto wcześniej związać na wysokości 20-30 cm nad ziemią, a do cięcia użyć nożyc do cięcia żywopłotu. U traw zawsze zielonych przycina się tylko przekwitłe kwiatostany, natomiast zżółknięte liście usuwa się, wyczesując kępy gęstymi pazurkami.

Po zabiegu rośliny się zasila. Najczęściej stosuje się kompost lub wieloskładnikowy nawóz rozpuszczalny, który rozsypuje się wokół roślin. Trawy mają małe wymagania pokarmowe, dlatego stosujemy połowę dawki przeznaczonej dla większości bylin.