Trawy są nieodzownym elementem każdego ogrodu. Ich delikatne kłosy lub puszyste wiechy nadają rabatom lekkość i naturalny wygląd. Coraz częściej zwraca się także uwagę na ich liście – wąskie i smukłe doceniane są przede wszystkim za wypełnienie przestrzeni pomiędzy roślinami kwitnącymi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stały się głównymi aktorami na rabacie.

Ciekawe, barwne ulistnienie niektórych gatunków i odmian jest ozdobą ogrodu przez cały sezon. Duża różnorodność barw i ułożenia liści takich taksonów pozwala uniknąć monotonii. Znajdziemy wśród nich liście szare lub biało przebarwione, żółte, a nawet czerwone. Wśród najciekawiej wybarwionych taksonów należy wymienić imperatę Imperata cylindrica o wzniesionych wyprostowanych liściach, podbarwionych czerwono. Szczególnie jaskrawe czerwone liście ma jej odmiana ‘Red Baron’.

Bardzo efektownym gatunkiem jest także hakonechloa Hakonechloa glabra. Liście tego gatunku przewieszają się kaskadowo. Posadzone w większej grupie wyglądają jak falujące morze. Gatunek malowniczo prezentuje się na brzegach rabat. Najchętniej uprawiane są odmiany o żółtych przebarwieniach: ‘Areola’ ‘Albostriata’ czy, mniej znana, ‘Stripe It Rich’. Poza niezwykłym wyglądem, hakonechloa jest jedną z nielicznych traw dobrze znoszących zacienienie.