Wybór traw jest ogromny. Znajdziemy wśród nich różne formy: od okrywowych o zwartym pokroju do roślin wysokości dorosłego człowieka. 

Miscant chiński Miscanthus sinensis ‘Variegatus’ ma wyprostowane źdźbła i lekko zwieszone liście. Osiąga wysokość 1,5-2 m. Lubi stanowiska nasłonecznione z ziemią świeżą do wilgotnej. W naszych szerokościach geograficznych trawa zakwita w drugiej połowie lata.

Jednoroczna rozplenica perłowa Pennisetum glaucum ‘Purple Majesty’ nadaje się przede wszystkim na większe rabaty. Jej efektowne kwiatostany rozwijają się od sierpnia i doskonale dopełniają aranżacje z czerwonymi i żółtymi kwiatami letnimi, na przykład cynii i dzielżanów. Nasiona trawy wysiewamy wprost na rabacie od kwietnia do czerwca.

Turzyca sztywna Carex elata ‘Bowles Golden' (zdj.: Fotolia.com)

Turzyca Buchanana Carex buchananii przez cały rok ma liście w odcieniach czerwono-brązowych. Osiągająca wysokość 30-50 cm trawiasta roślina lubi stanowisko nasłonecznione, ciepłe z piaszczystą, niezbyt żyzną ziemią. Najlepiej sadzić ją na wiosnę.

Hakonechloa smukła Hakonechloa macraAlbostriata’ jest najczęściej sadzona w ogrodach japońskich i nad brzegami strumyków. Ze względu na gęsty pokrój nadaje się także do nasadzeń powierzchniowych. Ażurowe kłosy pojawiają się od lipca.

Turzyca sztywna Carex elataBowles Golden’ zmienia barwę na jaskrawożółtą tylko w miejscach zacienionych, pięknie rozjaśnia ciemniejsze zakątki ogrodu. Wspaniale partnerują jej funkie i żurawki. Roślina dobrze rośnie w podłożu lekko wilgotnym.

Końce liści prosa rózgowatego Panicum virgatum od sierpnia przebarwiają się w odcieniach miedzi. Trawa dorasta do około 1 m. Ładnie wygląda na większych rabatach i na brzegu stawu. Można ją także sadzić w dużych donicach. Pod koniec lata pojawiają się brązowo-czerwone kłosy. Taras jest miejscem idealnym dla traw w małych grupach. Nadmiernie wybujałą kępę można na wiosnę podzielić i rozsadzić.

Rozplenica czerwona Pennisetum setaceum przetrwa zimę tylko pod dobrym okryciem. Najmocniej na czerwono barwią się liście imperaty cylindrycznej imperata cylindricaRed Baron’. Ta japońska trawa najpiękniej prezentuje się jesienią. Zimą młode rośliny wymagają okrycia warstwą liści.                  

Piękne małe trawy

Kępy traw ozdobnych mogą upiększać nie tylko rabaty. Niektóre gatunki kostrzewy, jak np. Festuca cinereaFestuca amethystina, potrafią wrastać nawet w wypełnione żwirem lub piaskiem szczeliny nawierzchni brukowanej, z płyt kamiennych albo betonowych. Trawy wysokości 10-40 cm doskonale rosną także na rabacie żwirowej, zielonym dachu i w donicach.