Co ciekawe, swoją popularność zawdzięcza nawet nie tyle pięknym kwiatom, co zdolności wabienia licznych kolorowych motyli, obsiadających wiechowate pachnące kwiatostany. Charakter budlei najlepiej oddaje angielska nazwa rośliny, czyli „motyli krzew”.

Budleja Purple Splendor jest wartą polecenia nową odmianą mieszańcową o fioletowoniebieskich kwiatach z pomarańczowym oczkiem, uzyskaną w USA przez Petera Podarasa. Roślina została wprowadzona na rynek europejski w 2012 r. W Polsce jej premiera miała miejsce podczas Konkursu Roślin Nowości międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie” w 2014 r., do którego została zgłoszona przez Gospodarstwo Szkółkarskie Wróblewskich z Boronowa koło Częstochowy.

Budleja Purple Splendor to krzew o wzniesionych pędach i zwartym, gęstym pokroju. Dorasta do 1-1,5 m. Tworzy proste, czterokanciaste, oliwkowe pędy zwieńczone atrakcyjnymi kwiatostanami. Ciemnozielone eliptyczne liście są dosyć szerokie i lekko karbowane. Jesienią żółkną i opadają, chociaż w łagodne zimy część liści, zwłaszcza tych osadzonych na krótkopędach, może się utrzymać.

Drobne fioletowoniebieskie kwiaty z ciemnopomarańczowym oczkiem w środku zebrane są w efektowne, stożkowate, wyjątkowo gęste i przyjemnie pachnące kwiatostany. Pojedyncze kwiaty przypominają kwiaty lilaków. Pąki kwiatowe pojawiają się zwykle pod koniec czerwca lub na początku lipca, rozwijają się stopniowo, najpierw na szczytach pędów głównych, a potem na pędach bocznych. Słodki nektar ukryty wewnątrz kwiatów i ich intensywny zapach sprawiają, że krzewy te są masowo obsiadane przez motyle.

Budleje Davida kwitną na pędach jednorocznych od lipca do września. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje krzewy do tworzenia nowych kwiatów, co znacznie wydłuża okres kwitnienia. Budleję Purple Splendor można sadzić pojedynczo lub w grupach. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego nadaje się do wykorzystana w zieleni miejskiej. Sadzona w pobliżu miejsc odpoczynku pozwala obserwować różnorodne motyle licznie obsiadające jej kwiaty.

 

Budleja Purple Splendor - wymagania

Budleja wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych i zacisznych. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych od wiatru, na glebach żyznych, przepuszczalnych, o odczynie od obojętnego do zasadowego. Podczas sadzenia budlei należy unikać miejsc okresowo zalewanych przez wodę, korzenie roślin są bowiem wrażliwe na niedostatek powietrza i wtedy łatwo ulegają porażeniu przez choroby grzybowe.

Odmiana jest odporna na mróz, ale na wschodzie kraju może przemarzać, dlatego jesienią, po nastaniu pierwszych mrozów, podstawę krzewów warto obsypać korą sosnową lub liśćmi w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem. Wiosną kopczyk trzeba usunąć, a krzew przyciąć nisko przy ziemi i zasilić nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości azotu. Tak silne wiosenne cięcie sprzyja tworzeniu bujnych młodych pędów zakończonych obfitymi kwiatostanami  i zapewnia ładny pokrój.