Pochodzący z Chin, ale zadomowiony u nas, wspaniały krzew jest prawdziwą atrakcją letniego ogrodu. Wypuszcza mocne, proste pędy, na których rozwijają się długie, do 55 cm, jednobarwne wiechy. Tworzą je drobne rurkowate kwiaty ułożone gęsto obok siebie. Właściciele ogrodów przez wiele tygodni mogą cieszyć się widokiem pięknych kwiatostanów. Zlatują się do nich motyle, pszczoły, trzmiele i wiele innych owadów.
Budleję Dawida Buddleja davidii podziwiają także ogrodnicy. Roślina, popularnie nazywana krzewem motylim, może rosnąć niemal w każdej ziemi ogrodowej. Najlepiej czuje się na stanowiskach suchych i ciepłych, ale nie wymaga pełnego nasłonecznienia przez cały dzień. Małe wymagania sprawiają, że budleja Dawida łatwo się rozprzestrzenia. Rozsiewając nasiona, zasiedla wiele suchych miejsc, jak np. pobocza torów kolejowych, nieużytki czy pola leżące odłogiem. Jednak w ogrodzie nie musimy obawiać się niekontrolowanej ekspansji krzewu. Wystarczy regularnie ścinać przekwitłe kwiatostany, zapobiegając w ten sposób dojrzewaniu nasion. Warto także poszukać nowych odmian o płonnych kwiatach, które nie zawiązują nasion. W szkółkach drzew i krzewów są sprzedawane jako odmiany z serii Chip, np. ‘Blue Chip’, ‘White Chip’ czy ‘Purple Chip’.
Nowe odmiany budlei doskonale nadają się na małe żywopłoty. Można je także wykorzystać do nasadzeń powierzchniowych oraz uprawy w pojemnikach. Sprawdzają się także jako solitery, w żywopłotach mieszanych i jako niekłopotliwi partnerzy bylin i traw na rabacie. Wąskie szarozielone  liście tworzą atrakcyjne ażurowe tło dla innych roślin.
Budleja zawiązuje kwiaty przede wszystkim na młodych tegorocznych pędach. Dlatego wcześnie na wiosnę krzewy wymagają mocnego przycięcia wszystkich gałęzi tuż nad ziemią. Wkrótce wyrosną nowe pędy. Na nich pod koniec czerwca, na początku lipca pojawią się kwiatostanowe wiechy. Drobne rurkowate kwiaty w kolorach białym, żółtym, czerwonym i fioletowym swoją urodą i zapachem będą czarować nas i owady aż do jesieni.   


Wabiki dla motyli na tarasie
Budleje z serii Buzz dobrze czują się w pojemnikach i są ozdobą aranżacji tarasowych. Nowe odmiany mają pokrój krzaczasty z mocno rozgałęzionymi pędami. Rośliny wyrastają na wysokość najwyżej 150 cm. Kwiaty rozwijają się od czerwca do jesieni. Cięcie starych kwiatostanów nie jest konieczne. Usuwanie od czasu do czasu przekwitłych wiech zwiększa bujność kwitnienia. Budleje Buzz w pierwszym roku zdobiące taras, w następnym można przesadzić do ogrodu.


Więcej o pięknych roślinach ozdobnych do letniego ogrodu w najnowszym sierpniowym wydaniu Mojego Pięknego Ogrodu.