Przycinanie budlei jesienią lub wiosną
P: Mam w ogrodzie kilkuletnią budleję. Na początku kwitła obficie dużymi kwiatostanami. Teraz ma kwiaty drobne, a sam krzew jest bardzo duży, ale rzadki. Nigdy jej nie przycinałam. Słyszałam, że budleję powinno się ciąć co roku. Czy to prawda?
O: Niecięta budleja Dawida z czasem kwitnie coraz słabiej. Posadzoną sadzonkę powinno się w listopadzie lub marcu przyciąć o połowę nad dwoma przeciwległymi oczkami. Słabe pędy usuwa się całkowicie. Tuż pod miejscem cięcia i z oczek niżej od niego położonych rozwiną się długie pędy, które zakwitną w lipcu i będą kwitły aż do września. Przekwitające kwiatostany można systematycznie usuwać.
![]() |
Buddleja Davidii (zdj.: Fotolia.com) |
W roku następnym, w marcu, należy skrócić ubiegłoroczne pędy w odległości 5-6 cm od ich nasady – nad dwoma oczkami przeciwległymi, a pędy wyrosłe niżej, z podstawy krzewu, na takiej samej wysokości. Pędy skierowane do wnętrza krzewu należy usunąć całkowicie. Po 4 latach, w przypadku, gdy korona jest zbyt gęsta, trzeba zacząć usuwać najstarsze gałęzie, wycinając je u podstawy.
Pielęgnacja jodły kalifornijskiej
P: Jak postępować z 15-letnią jodłę kalifornijską, której boczne gałęzie już przy tegorocznym przyroście będą zahaczać o przewody linii przesyłowej prądu, przebiegającej nad moją działką. Kiedy kupowałem drzewko, sprzedawca wprowadził mnie w błąd, udzielając informacji, że iglak w naszych warunkach klimatycznych osiąga maksymalną wysokość 6 metrów. To zadecydowało o miejscu, w którym go posadziłem.
Jak w tej sytuacji mogę zapobiec wycięciu tej okazałej jodły? Czy można ją próbować formować, przycinając gałęzie? Czy właściciel linii przesyłowej powinien nieodpłatnie izolować przewody na odcinku potencjalnego rozrostu drzewa?
O: Jodła kalifornijska może u nas dorosnąć nawet do 25 metrów wysokości. W przypadku konieczności przycięcia pędów należy wykonać to symetrycznie wokół rośliny, tak, aby nie zatraciła swojego pięknego pokroju. Pędy należy obcinać w miejscu ostatniego przyrostu. Najpierw trzeba skrócić gałęzie boczne, zaczynając od dołu i kierując się systematycznie do góry. Dopiero na końcu obcinamy czubek. W tym zabiegu muszą brać udział dwie osoby. Jedna obcina, a druga, patrząc z pewnej odległości, wyznacza miejsce kolejnego cięcia. Zabieg ten należy wykonać podczas trwania okresu spoczynku drzewa, czyli między listopadem a kwietniem.
Można też drzewo przesadzić, ale jest to trudna i droga operacja, wymagająca ciężkiego sprzętu. Właściciel linii przesyłowej nie ma obowiązku izolowania przewodów.
![]() |
Jodła Kalifornijska (zdj.: Fotolia.com) |
Komentarze