Autorką poniższego tekstu jest czytelniczka magazynu "Przepis na Ogród" - Urszula Miturzyńska z Koszalina

„Przy odrobinie chęci także w bloku można mieszkać wśród zieleni i zapachu kwiatów” - Urszula Miturzyńska, Koszalin

 

Oboje z mężem pochodzimy ze wsi i co roku mieliśmy własne warzywa z działki. Obecnie wynajmujemy mieszkanie w mieście, a ja bardzo tęsknię za moim ogrodem. Postanowiłam jednak nie smucić się, tylko stworzyć namiastkę wsi w mieście, a dokładniej mówiąc w bloku na małym balkonie (150 x 90 cm)!

Poprosiłam tatę, aby zbudował mi płaską drewnianą skrzynkę o wymiarach 60x43x15 cm na minigrządkę warzywną. Pojemnik wyłożyłam czarną folią i napełniłam ziemią ogrodniczą. Pod koniec kwietnia wysiałam tam rzodkiewkę, sałatę i koperek oraz posadziłam kilka cebul na szczypior. Natomiast groszek pachnący miał się piąć po balustradzie. 

 

 

Wczesnym latem zbierałam już dorodny szczypiorek na kanapki i do twarożku, a także rzodkiewkę. Gdy się skończyła, posiałam następną partię. Wkrótce pojawiła się też sałata i aromatyczny koperek.

Poza minigrządką warzywną miałam również na balkonie w skrzynkach kwiaty: begonie bulwiaste, maciejkę i werbenę oraz pelargonie. Lobelia zwisająca rosła w doniczce. Natomiast w mieszkaniu posiałam lawendę, którą we wrześniu wysadziłam do pojemnika na zewnątrz.

Jestem dumna ze swojego miniogródka, a zwłaszcza gdy sąsiedzi z ciekawością zaglądają na nasz balkon. Uważam, że przy odrobinie chęci i zapału można stworzyć piękny kwiatowy zakątek i cieszyć smakiem własnoręcznie uprawianych warzyw. Wystarczy tylko chcieć to zrealizować.

Wiszące ogrody

Niezależnie od tego, czy za naszym oknem mamy tylko skrzynkę z pelargoniami, czy jesteśmy właścicielami wielkiego zadaszonego balkonu, warto przestrzegać pewnych reguł umieszczania ciężkich przedmiotów ponad głowami sąsiadów i przechodniów.

Pamiętajmy, aby skrzynki były osadzone w solidnych uchwytach. Nie stawiajmy też na parapetach lub balustradach niezabezpieczonych doniczek, ponieważ porywisty wiatr łatwo je strąci. Poza tym warto opracować taki sposób podlewania roślin, aby woda nie zalewała np. parapetów poniżej. Jeśli na balkonie planujemy postawienie donic z dużymi kwiatami lub krzewami, trzeba poznać jego stan techniczny.