Jedną z ciekawszych nowych roślin o złotym ulistnieniu jest brzoza ‘Golden Treasure’ PBR, odmiana dobrze rosnąca w pełnym słońcu, a przy tym nadająca się do uprawy niemal w każdym, nawet najmniejszym ogrodzie. Odmiana ta została uzyskana przez czeskiego hodowcę Michala Andrusiva. W sprzedaży po raz pierwszy pojawiła się w Holandii w 2013 roku.

W Polsce została zaprezentowana w Konkursie Roślin Nowości wystawy „Zieleń to Życie” w 2014 r., gdzie zdobyła srebrny medal. Wyróżnienie to stanowi znakomitą rekomendację i zachętę do szerokiego stosowania tej odmiany, tym bardziej że nie należy do wymagających w uprawie.

W przeciwieństwie do większości znanych i popularnych w kraju odmian brzóz, nie jest to drzewo, lecz niewielki, karłowy krzew o ciekawym, płaskokulistym, kompaktowym pokroju, żółtozłocistej barwie liści i wolnym tempie wzrostu. Rocznie przyrasta o ok. 10 cm. Tworzy liczne, drobne i cienkie pędy. Młode gałązki mają czerwone zabarwienie, co stanowi dodatkowy walor ozdobny. Liście są wyjątkowo małe i drobne, wiosną jasnożółte, a od lata do jesieni złociste, błyszczące.

Blaszki liściowe są niemal okrągłe, na brzegu wyraźnie ząbkowane, z delikatnymi żyłkami. Ogonki liściowe są bardzo krótkie i mocne. W handlu ‘Golden Treasure’ PBR jest oferowana w dwóch postaciach: niskiego, silnie rozgałęzionego krzewu przeznaczonego do sadzenia w grupach, ewentualnie pojedynczo, jako element barwnych kompozycji, i w formie piennej, jako niewielkie, kuliste drzewko zaszczepione na podkładce na wysokości 60-120 cm z przeznaczeniem do miejsc bardziej eksponowanych.

Rośliny można również sadzić w ozdobnych donicach ustawianych na słonecznych balkonach, tarasach lub na schodach prowadzących do budynku. Bardzo ciekawy efekt dają rośliny posadzone w formie niskiego żywopłotu na brzegu rabaty, wzdłuż ścieżki lub chodnika oraz pojedynczo na skalniakach lub wrzosowiskach.

Uprawa tej odmiany

Nowa odmiana ‘Golden Treasure’ PBR jest rośliną mało wymagającą. Dobrze rośnie na większości przepuszczalnych gleb ogrodowych, na stanowiskach słonecznych. Sadzona w cieniu lub półcieniu traci intensywną złotą barwę liści, które stają się żółtozielone. Toleruje krótkotrwały niedobór wody i suche powietrze.

Jest to o tyle istotne, gdyż wiele roślin o żółtych lub biało zabarwionych liściach (np. berberys Thunberga ‘Aurea’ czy jaśminowiec wonny ‘Variegatus’) znacznie lepiej znosi silne nasłonecznienie, jeśli rosną na podłożu zasobnym w wodę. Nowa odmiana brzozy jest w pełni odporna na mróz i może być sadzona w całej Polsce. Coroczne, lekkie cięcie formujące sprzyja zachowaniu zwartego pokroju.