Dla kolorowej wyspy na zielonej powierzchni wyznaczamy odpowiednie, starannie wybrane miejsce. Rabata położona w centralnej części trawnika wygląda lepiej i jest bardziej widoczna, niż umieszczona przy jego brzegu. Kształt rabatowej wysepki warto dopasować do formy całej powierzchni trawnika.

Do okrągłej zielonej płaszczyzny najlepiej pasuje rabata kolista. Na  trawniku o swobodnie wijącej się linii obrzeża dobrze wygląda kolorowa wysepka o nieregularnym kształcie.   Dobór roślin zależy od warunków stanowiska. Decyduje o tym stopień nasłonecznienia, a także wilgotność ziemi. Środek okrągłej rabaty może zajmować krzew kwitnący otoczony niezbyt licznymi odmianami bylin, kwiatów cebulowych lub letnich.

Zakładanie rabaty wyspy krok po kroku

1. Rośliny rozmieszczamy na trawniku. W miejscu półcienistym z typową ziemią ogrodową dobre warunki życia znajdą na przykład świdośliwa Lamarcka (1 sztuka), bergenia (2 sztuki), brunnera wielkolistna odmiany ‘Jack Frost’ (3 sztuki), bodziszek korzeniasty odmiany ‘Spessart’ (4 sztuki).

2. Darninę z powierzchni rabaty usuwamy szpadlem.

3. W środku rabaty wykopujemy obszerny dołek dla bryły korzeniowej świdośliwy.

4. Krzew sadzimy nie głębiej, niż rósł w pojemniku.

5. Podłoże na dnie dołka należy spulchnić i wzbogacić kompostem.

6. Po posadzeniu krzewu górną warstwę ziemi mieszamy z kompostem.

7. Doniczki z bylinami zanurzamy w wodzie do chwili, aż przestaną się ukazywać bąbelki powietrza.

8. Rośliny z nasączonymi wodą bryłami korzeniowymi są gotowe do sadzenia. 9. Krzew świdośliwy obficie podlewamy. 10. Warstwa ściółki z kory utrudni rozwój chwastów.

Powstrzymać trawę

Rabata założona na trawniku lub do niego przylegająca narażona jest na ekspansję traw. Zielony dywan potrafi bardzo szybko opanować i trwale zarosnąć wolne miejsca między roślinami. Wyrośnięte i mocno zakorzenione źdźbła są trudne do usunięcia. Aby ochronić rabatę przed zielonym napastnikiem, należy odgrodzić ją trudną do przekroczenia barierą. Darninę na brzegu trawnika odcinamy, zostawiając wokół rabaty niezbyt głęboki rowek.

Zagłębienie można zasypać warstwą piasku, a na niej ułożyć opaskę z płaskich kamieni. Jej górna powierzchnia nie powinna znajdować się wyżej od poziomu gruntu, co ułatwi mechaniczne wykaszanie brzegu trawnika. Niełatwą przeszkodą dla trawy jest także opaska z palików, blachy nierdzewnej lub tworzyw sztucznych.