Ostatnie ciepłe dni lata zachęcają do spędzenia kilku spokojnych godzin na leżaku. Najlepiej wypoczywa się w najpiękniejszej części ogrodu, czyli w pobliżu wysokich późnych bylin, które właśnie teraz są w pełni kwitnienia i ładnie osłaniają przytulny zakątek. 

Pod koniec lata na rabacie dominują mocne odcienie koloru żółtego. Pogodny, ciepły nastrój tworzą słoneczne kwiaty rudbekii, dzielżana, słonecznika i słoneczniczka. Warto wybierać odmiany wysokie, aby rośliny tworzyły także osłony. Na przykład wśród rudbekii pędy długości do dwóch metrów mają odmiany ‘Herbstsonne’ i ‘Goldball’. Wysokość do 150 cm osiąga dzielżan odmian ‘Baudirektor Linne’ (kwiaty brązowoczerwone) i ‘Flammenrad’ (kwiaty żółte z brązowoczerwonym nalotem).

Podobnie wysokie są pędy bylinowego słonecznika ‘Capenoch Star’ o złocistożółtych kwiatach. Dosyć zwarte parawany wysokości ponad 2,5 m tworzy także topinambur Helianthus tuberosus (jego bulwy są smacznym warzywem). Jest to jednak roślina bardzo ekspansywna, dlatego wymaga trzymania w ryzach, np. przez otoczenie bryły korzeniowej  barierą z pasa grubej folii. 

 

Topinambur Helianthus tuberosus (zdj.: Fotolia.com)

Alternatywą dla aranżacji w kolorze żółtym lub czerwonym są kompozycje  o innych barwach. Wśród roślin wyróżniających się elegancją warto wymienić fioletową werbenę patagońską Verbena bonariensis (wysokość do 1,5 m) oraz świecznicę Cimicifuga o białych kwiatach i pędach długości około 1,8 m. Mocny sadziec purpurowy Eupatorium purpureum wyrasta na wysokość 2 m. Odmiana ‘Atropurpureum’ ma kwiaty w kolorze różowym, ‘Album’ zaś białe. Mniej znana u nas wernonia Vernonia z rodziny astrowatych ma pędy o podobnej długości
i okrywa się przepięknymi czerwonofioletowymi kwiatami.   

Pod koniec ogrodowego sezonu bylinową rabatę zdobią także dalie. Odmiany wysokości ponad 1,5 m znajdziemy przede wszystkim w grupie dalii kaktusowych i półkaktusowych. Duża różnorodność kształtów i barw kwiatów sprawia, że dalie są znakomitymi partnerami innych gatunków w najróżniejszych aranżacjach rabatowych.

Na jesiennej rabacie nie powinno zabraknąć traw ozdobnych. Ich ażurowe kępy o długich źdźbłach doskonale rozluźniają każdą kompozycję roślinną i podkreślają urodę kwitnących sąsiadów. Późnym latem rozpoczyna się okres kwitnienia wielu gatunków traw, a ich koronkowe kłosy wyglądają zachwycająco. Miskant chiński Miscanthus, trawa pampasowa Cortaderia, a także trzcinnik Calamagrostis  potrafią rozrosnąć się w ogromne kępy, które idealnie osłaniają kącik wypoczynkowy i chronią nas przed niepożądanymi spojrzeniami.

Na rabacie nie powinny rosnąć wyłącznie gatunki wysokie. Rośliny o różnych wielkościach urozmaicają wygląd aranżacji, gdyż ich kwiaty mogą rozwijać się na wielu poziomach. Pięknym dodatkiem do wysokich okazów jest np. miechunka Physalis z pomarańczowoczerwonymi lampionikami owoców na pędach długości około 70 cm. Ładna jest też osiągająca wysokość 60 cm trawa rozplenica Pennisetum o miękkich kłosach. Także wśród rudbekii i nachyłków Coreopsis znajdziemy niewysokie odmiany, które wyglądają doskonale nawet przy swoich wysokich kuzynach.

Bylinowa rabata osłaniająca powinna mieć przynajmniej 1 m szerokości. Puste miejsca na nowej rabacie możemy na początek wypełnić wysokimi roślinami jednorocznymi, np. kleome i słonecznikiem. Wysokie byliny dobrze czują się przy ogrodzeniu.    

Teraz sadzimy byliny

Jesień to najlepszy czas na sadzenie bylin. Zdążą się one ukorzenić, zanim nadejdzie zimowa przerwa wegetacyjna i będą dobrze przygotowane do następnej wiosny. Są tylko nieliczne wyjątki, jak na przykład skłonne do przemarzania zawilce jesienne i werbena patagońska Verbena bonariensis. Byliny te sadzimy na początku sezonu ogrodowego. Przy sadzeniu należy pamiętać o podstawowych regułach:

1. Małe byliny podlewamy obficie, nie tylko po posadzeniu;

2. Gdy jesienią dłużej panuje susza, dodatkowe podlewanie sprzyja przyjmowaniu się roślin;

3. Byliny sadzimy w większych odstępach, aby mogły swobodnie rozrastać się na wiosnę;

4. Każdą roślinę zasilamy garścią kompostu uwalniającego powoli 
substancje odżywcze;

5. Warstwa ściółki wokół roślin zatrzyma wilgoć i zagłuszy chwasty.