Zwycięzcą  Konkursu Roślin Nowości międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie” sprzed kilku lat został miskant chiński ‘Memory’. Roślina ta zachwyciła jurorów pięknym i obfitym kwitnieniem, zdrowym oraz dekoracyjnym ulistnieniem, a także zdrowotnością. Ta wyhodowana w Niemczech przez Maxa Riedelsheimera odmiana została zgłoszona do konkursu przesz szkółkę Daglezja Artura Maja z Ryk. Nazwa odmiany upamiętnia Ernsta Pagelsa, miłośnika i hodowcę licznych odmian miskanta.

Miskant chiński ’Memory’ to jedna z wyższych odmian tego gatunku, tworząca imponujące, gęste kępy dorastające do 2,5 m. U dołu są węższe, u góry szerokie, jesienią zwieńczone dużymi srebrzysto-jedwabistymi kwiatostanami. W czasie kwitnienia rośliny przypominają fontanny.

Zapraszamy do magicznego świata traw

Cechą charakterystyczną tej trawy są dosyć szerokie i długie, zwężające się ku wierzchołkom łukowato wygięte zielone liście. Przez środek każdej blaszki liściowej przebiega wyraźny srebrzysty nerw główny. Źdźbła są wewnątrz wypełnione gąbczastym rdzeniem. W drugiej połowie lata spośród fontanny liści wyłaniają się strzeliste, wiechowate kwiatostany. Są okazałe, srebrzystoperłowe, po przekwitnięciu stają się puszyste, a w odcieniu srebrzyste. Przepięknie lśnią i mienią się w promieniach słońca.

Późnym latem i jesienią kępy przebarwiają się w ciepłych odcieniach pomarańczy. Następnie barwa ta przechodzi w rudy, potem słomkowy kolor, a liście powoli zasychają. Pozostawione na zimę zdobią ogród niemal do samej wiosny. Przepięknie poruszają się przy lekkich podmuchach wiatru. Są przy tym odporne na wyleganie. Wysokie kępy dobrze prezentują się solo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami traw, bylin i krzewów.

Niewielkie wymagania, łatwa pielęgnacja i niskie koszty utrzymania sprawiają, że miskanty są coraz częściej wykorzystywane i w ogrodach przydomowych, i w zieleni publicznej. Można je stosować w ogrodach angielskich na bylinowych rabatach, sadzić w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury. 

 

 

Uprawa miskanta chińskiego

Miskant chiński preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Utrzymywanie stałej wilgotności podłoża sprzyja bujnemu wzrostowi i tworzeniu okazałych kęp. Natomiast ciepłe i słoneczne stanowisko stymuluje rośliny do obfitego kwitnienia. Miskant chiński jest odporny na mróz (strefa 5b), ale w pierwszym roku uprawy warto go zabezpieczyć na zimę. Najprościej obsypać kępy u jego podstawy korą, trocinami, suchymi liśćmi lub słomą.

Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne zaschnięte pędy obciąć nisko przy ziemi. Wokół rośliny można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy. Miskant chiński wykazuje znaczną tolerancję na zanieczyszczenie gleby i powietrza oraz wysokie zasolenie podłoża. Jest przy tym zdrowy, trwały i przez wiele lat zachowuje ładny pokrój, a ponadto nie jest ekspansywny.